Studená sprcha. Německá ekonomika překvapivě klesla

aktualizováno Hrubý domácí produkt Německa se za druhé čtvrtletí snížil o 0,2 procenta proti předchozím třem měsícům. Pro Německo, jehož ekonomika je založena na vývozu, jsou dnešní data nečekanou studenou sprchou, napsala agentura DPA. Největší evropská ekonomika totiž poslední rok a půl rostla. Čekalo se, že po solidním výkonu na začátku roku bude ve druhém čtvrtletí pouze stagnovat.

Továrna Siemensu v Berlíně
14.8.2014 11:19   |  

Na pokles německého HDP měl nepříznivý vliv zahraniční obchod, který bývá tradičně motorem německého růstu, a nižší investice, především ve stavebnictví. Jediným světlým bodem byla podle statistiků ve čtvrtletí domácí poptávka. Němečtí spotřebitelé těžili z dobré situace na pracovním trhu, z rostoucích mezd a z nízké inflace a více utráceli.

Spolkový statistický úřad zároveň upravil směrem dolů údaj o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí. Podle zpřesněných dat tak Německo tehdy meziměsíčně rostlo o 0,7 procenta namísto původně oznámené expanze o 0,8 procenta. „Svou roli na silných přírůstcích na počátku roku mohlo mít mimořádně mírné počasí,“ uvedl spolkový statistický úřad ve vysvětlení toho, proč v následujícím období došlo k poklesu HDP.

Vývoj HDP Německa
tradingeconomics.com

V meziročním srovnání německá ekonomika ve druhém kvartálu podle neočištěných dat stoupla, a to o 0,8 procenta. Ekonomové oslovení agenturou Reuters ale předpokládali, že meziroční tempo růstu bude bude skoro dvojnásobné a dosáhne 1,5 procenta.

Analytici: Jestli neporoste Německo, neporoste ani Česko

Slabá čísla německého hospodářství nepříjemně překvapila analytiky. „To je velmi špatná zpráva i pro Českou republiku. Jestliže Němci neporostou, my neporosteme také,“ říká hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora. Česká ekonomika aktuálně stagnuje, ve druhém čtvrtletí přitom měla podle předpokladů růst o 0,3 procenta.

Znepokojující je podle hlavního ekonoma společnosti Deloitte Davida Marka také ekonomický vývoj v dalších zemích. „Itálie oznámila mezičtvrtletní pokles HDP ve druhém čtvrtletí minulý týden. Dnes se k ní přidalo Německo. Francie sice neklesá, ale ani neroste. Zároveň se zvyšuje riziko deflace. Střední Evropa, s výjimkou České republiky, již v deflaci je,“ uvedl.

Německá vláda stále věří v růst o 1,8 procenta

Německá ekonomika byla po většinu krize v eurozóně baštou hospodářského růstu. Ke konci roku 2012 ale zpomalila a loňský rok prožila v útlumu. Vláda nicméně očekává, že růst v tomto roce oživí na 1,8 procenta, což by bylo více než čtyřnásobné tempo proti loňsku.

Z Německa ale v poslední době přicházely neuspokojivé zprávy. Průmyslové zakázky zažily největší pokles za skoro tři roky, produkce a vývoz rostly jen mírně a důvěra investorů a podnikatelů se zhoršila, především vlivem ukrajinské krize. „Největší ekonomika Evropy se tak stále nemůže zcela vymanit z celosvětové krize,“ komentovala dnešní statistiku agentura DPA.

Euro po zveřejnění zprávy kleslo k dolaru až na 1,3349 dolarů, později ale ztráty smazalo a k dolaru stagnovalo zhruba na úrovni 1,3361 dolarů. Západoevropské akcie zahájily den poklesem. Panevropský index FTSEurofirst 300 krátce po začátku obchodování odepisoval 0,3 procenta, přední německý akciový index DAX a francouzský CAC ztrácely každý 0,4 procenta.


Čtěte také:

Česká ekonomika zklamala. Kvůli zpomalení Evropy mezičtvrtletně stagnovala

Inflace v Německu klesla na 0,8 procenta. Nejníže za poslední čtyři roky

Důvěra v německou ekonomiku se propadla, osmý měsíc po sobě

Euro je nejslabší od loňského podzimu, výprodej odnesla také koruna

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Škoda Transportation začíná s testováním lokomotiv Emil Zátopek

Škoda Transportation začíná s testováním lokomotiv Emil Zátopek Fotogalerie

Podívejte se na fotografie českých lokomotiv s označením Emil Zátopek. První z nich v provedení se střídavým napětím a maximální rychlostí 200 kilometrů za hodinu nyní společnost… více

Komerční prezentace
Mobilní web