Tržby obchodníků loni vzrostly nejrychleji od roku 2008

aktualizováno Tržby obchodníků loni vzrostly meziročně o 5,9 procenta, což je nejrychlejší tempo od roku 2008. V prosinci, kdy tradičně vrcholí vánoční nákupy, tržby zvolnily meziroční růst na 6,7 procenta po listopadových 6,8 procenta. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Prodej pohonných hmot loni vzrostl o osm procent.

Ilustrační foto
4.2.2016 10:10   |  

„Celý rok 2015 lze z pohledu tuzemského maloobchodu označit jako rok hojnosti. Růst české ekonomiky se pozitivně odráží na trhu práce v podobě poklesu nezaměstnanosti a rychlejšího růstu mezd,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Důležitou roli hraje podle analytika Komerční banky Marka Dřímala i propad cen ropy. Lidem totiž díky poklesu cen pohonných hmot zůstává více peněz na nákupy jiného zboží. „Domácí spotřeba bude táhnout ekonomiku i letos,“ uvedl Dřímal.

„Celý rok 2015 lze z pohledu tuzemského maloobchodu ostatně označit jako rok hojnosti. Pro rok 2015 byl příznačný také silný růst prodejů motorových vozidel a za celý rok bezmála dvacetiprocentní nárůst prodejů přes internet a zásilkové služby,“ komentoval výsledky analytik Radomír Jáč z Generali Investments.

„Nezdá se, že by za růstem tržeb byl jen fenomén vánoc. Spíš domácnosti naplno využívaly jak své zlepšující se příjmové situace, tak cenových poklesů v mnoha segmentech zboží,“ podotkl Pavel Sobíšek z UniCredit.

Vývoj meziročního růstu maloobchodních tržeb v Česku: Cz Retail Sales Yoy

Prodej pohonných hmot loni vzrostl o osm procent a byl nejrychleji rostoucí položkou maloobchodu. Výrazněji rostly tržby za pohonné hmoty naposledy v roce 2008, kdy stouply o 13,1 procenta. V samotném prosinci čerpadláři utržili za prodej benzinu a nafty o 12,5 procenta meziročně více.

Tržby za nepotravinářské zboží loni vzrostly o 6,8 procenta, za potraviny obchodníci utržili o 3,9 procenta více než v roce 2014. Nejvyšší, téměř pětinový růst (19,7 procenta) zaznamenaly tržby za zboží prodávané přes internet či prostřednictvím zásilkové služby.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel, které statistici do hlavního ukazatele nezahrnují, se loni zvýšily o 11,5 procenta. Za prodej aut obchodníci utržili o 12,3 procenta více než předloni, za opravy motoristé zaplatili o 8,3 procenta víc.

Ve všech měsících loňského roku tržby překročily předloňskou úroveň. Nejvýrazněji rostly v únoru, kdy obchodníkům vzrostly tržby o 7,3 procenta. Naopak nejpomalejší tempo růstu bylo v srpnu 3,5 procenta.


Čtěte také:

Maloobchodní tržby v říjnu stouply meziročně o 5,6 procenta

Obchodníkům se daří. Maloobchodní tržby zrychlily růst na 6,2 procenta

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Romové jsou na úřadech ve výhodě, myslí si většina Čechů

Romové jsou na úřadech ve výhodě, myslí si většina Čechů

Lepší možnosti při hledání bydlení jednání na úřadech, horší při hledání práce. Tak si život romské menšiny představují obyvatelé České republiky. Vzájemným soužitím se zabýval… více

Mobilní web