Ukrajinská ekonomika klesla o desetinu. Drží ji peníze ze zahraničí

Ukrajinská ekonomika loni klesla o 9,9 procenta. Pokles částečně způsobují finanční ztráty kvůli separatistickému konfliktu v průmyslových oblastech na východě země. Tempo poklesu se sice zrychlilo, bylo však nižší, než se čekalo

Ukrajina, ilustrační foto
21.3.2016 16:20   |  

V roce 2014 hrubý domácí produkt (HDP) Ukrajiny klesl o 6,6 procenta. Loni měla ekonomika podle odhadů klesnout o zhruba 10,5 procenta, napsala agentura Reuters. Ukrajinská centrální banka na počátku letošního roku prudce zhoršila výhled výkonu ekonomiky na letošní rok. Nyní očekává, že HDP letos vzroste pouze o 1,1 procenta místo předtím uváděných 2,4 procenta.

Ukrajinskou ekonomiku v současnosti drží nad vodou peníze mezinárodních věřitelů. Zemí v současnosti zmítá politická krize vyvolaná v únoru rozpadem čtyřčlenné proevropské vládní koalice. Současná situace ohrožuje i příliv slíbené pomoci od zahraničních věřitelů.

Mezinárodní měnový fond (MMF) již dříve uvedl, že neposkytne Ukrajině další finanční pomoc dřív, než bude jasné, že země bude pokračovat ve slíbených reformách. Šéfka MMF Christine Lagardeová upozornila, že pokud Ukrajina neuskuteční slibované reformy a nepodaří se jí vykořenit korupci, riskuje ztrátu podpory MMF.


Čtěte také:

Ukrajina i přes embargo dodala Rusku vojenské součástky za dvě miliardy

Krym má elektřinu z ruské pevniny. Vedení spustil Putin

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Roboti získávají nervový systém. Vědci je učí cítit bolest a včas reagovat

Roboti získávají nervový systém. Vědci je učí cítit bolest a včas reagovat Video

Naše celé tělo ale i jednoduché organismy jsou vybavené nervovým systémem, který dokáže pomocí různých senzorů (teplo, tlak, zvuk a další) rozpoznat překročení určité kritické… více

Komerční prezentace
Mobilní web