V březnu zbankrotovalo 309 firem. Nejvíc za čtyři roky | E15.cz

V březnu zbankrotovalo 309 firem. Nejvíc za čtyři roky

V březnu zbankrotovalo 309 firem. Nejvíc za čtyři roky
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, nos

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 309 firemních bankrotů, což je za jeden měsíc nejvíce od ledna 2008, kdy vstoupil v platnost nový insolvenční zákon. Proti únoru to byl nárůst o 24 případů. Vyplývá to z analýzy společnosti CCB - Czech Credit Bureau.

„Bankrotová statistika firem je silně ovlivněna situací u fyzických osob podnikatelů. Velmi rychle se zvyšuje jejich podíl jak na počtu vyhlášených firemních bankrotů, tak i na počtu podaných návrhů. Naproti tomu bankroty právnických osob se vyznačují jen mírnou dynamikou,“ uvedla vedoucí analytického oddělení CCB Věra Kameníčková.

Bankroty podnikatelůBankroty podnikatelůAutor:

Bankroty právnických osobBankroty právnických osobAutor:

Za posledních 12 měsíců ve srovnání s předchozím obdobím počet firemních bankrotů stoupl o 56 procent na 2723 případů. Z tohoto počtu se však počet bankrotů právnických osob zvýšil pouze o jedno procento, zatímco počet bankrotů fyzických osob podnikatelů stoupl téměř na trojnásobek.

Firmy raději živoří, než by vyhlásily bankrot

Počet návrhů na firemní bankrot v březnu vystoupal na 711, což je také nejvyšší údaj za jeden měsíc od ledna 2008. Ve srovnání s březnem loňského roku stoupl počet návrhů na firemní bankrot o 214 případů. I v tomto přírůstku však dominují fyzické osoby podnikatelé se 162 případy.

Autor: ČTK, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!