V eurozóně vzrostly maloobchodní tržby o 2,8 procenta za rok

Maloobchodní tržby v eurozóně v prosinci meziročně stouply o 2,8 procenta, tedy nejprudším tempem za téměř osm let. V porovnání se stejnými údaji z Česka jde ale o poloviční tempo.

Nákupní galerie Viktora Emanuela II. v Miláně
4.2.2015 12:30   |  

Meziroční růst tržeb obchodníků v eurozóně i tak předčil očekávání analytiků, kteří jej odhadovali na rovná dvě procenta. Meziměsíční růst sice zpomalil na 0,3 procenta z listopadových 0,7 procenta, také však překonal odhady.

Nejvýraznější meziroční nárůst v rámci EU podle dostupných údajů zaznamenalo Lucembursko, kde se tržby zvýšily o 9,2 procenta. Nejhůře si naopak vedlo Finsko, které vykázalo pokles tržeb o 2,6 procenta. Data za Českou republiku zpráva Eurostatu neobsahuje, zveřejnil je ale Český statistický úřad (ČSÚ). Podle jeho údajů tržby v českém maloobchodě loni zrychlily meziroční růst na 5,4 procenta, předloni rostly o procento. Tahounem byl opět prodej nových automobilů.

Zbytečné obavy z deflace?

„V motoristickém segmentu se tržby reálně meziročně zvýšily o 11,6 procenta, v tom za prodej motorových vozidel o 12,1 procenta a za opravy o 9,6 procenta,“ uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Evropští spotřebitelé povzbuzení nízkými cenami v prosinci podle agentury Reuters utráceli například za vánoční dárky, potraviny či pohonné hmoty. Příznivé údaje o tržbách jsou v rozporu s obavami, že deflace v eurozóně přiměje spotřebitele k odkládání nákupů s cílem počkat na další pokles cen.

Eurozóna se dostala do deflace v prosinci, kdy se spotřebitelské ceny meziročně snížily o 0,2 procenta. V lednu pak tempo poklesu cen zrychlilo na 0,6 procenta. Evropská centrální banka se v lednu v rámci snahy o odvrácení deflace rozhodla, že zahájí nákupy vládních dluhopisů a napumpuje do ekonomiky eurozóny více než bilion eur (zhruba 30 bilionů korun).

Podnikatelská aktivita eurozóny rostla nejvíc za půl roku
Podnikatelská aktivita v eurozóně v lednu stoupla nejrychlejším tempem za šest měsíců. Vyplývá to z průzkumu společnosti Markit mezi nákupními manažery. Údaje podle firmy signalizují, že hrubý domácí produkt eurozóny by se v letošním prvním čtvrtletí mohl zvýšit o 0,3 procenta.
Index podnikatelské aktivity v lednu stoupl na 52,6 bodu z prosincových 51,4 bodu. Pokud se index nachází nad 50 body, signalizuje růst aktivity. „Eurozóna se může radovat z příznivého začátku roku 2015, protože růst ekonomické aktivity zrychlil,“ uvedla společnost Markit. Dílčí údaje z průzkumu nicméně ukazují, že firmy v rámci snahy o získání nových zakázek opět snižovaly ceny, a to nejprudším tempem za téměř pět let.

Čtěte také:

Důvěra v ekonomiku roste, vyhlídky na příští rok zlepšuje levná ropa

EU: sedm procent světa, ale 23 procent výkonu světové ekonomiky

Evropské akcie zažily nejlepší měsíc za poslední tři roky

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Rozuzlení soutěže na poskytování telekomunikačních služeb pro více než 66 tisíc zaměstnanců ministerstva vnitra se oddaluje. Proti jejím podmínkám totiž podali námitky dva zájemci… více

Mobilní web