Zadlužení Evropské unie znovu láme rekordy. V Česku však kleslo

Zadlužení Evropské unie za první čtvrtletí znovu láme rekordy. V eurozóně vzrostlo o více než procento na necelých 94 procent HDP, zadlužení unie celkově poskočilo o 0,8 na celkových 88 procent HDP. Dluh České republiky naopak mírně klesl na 45,6 procenta HDP.

 ilustrační foto
22.7.2014 13:32   |  

Celkové zadlužení v eurozóně i EU zůstává vysoko nad 60procentním limitem stanoveným unijními pravidly. V nejhorší situaci se nachází Řecko, kde státní dluh přesahuje 174 procent HDP. Nejlépe si naopak vede Estonsko, jehož dluh činí pouze deset procent HDP. Dobré výsledky má také Bulharsko (cca 20 procent HDP) a Lucembursko (22 procent HDP).

Zadlužení v EU v prvním čtvrtletí 2014 (v procentech HDP)

(EL - Řecko, IT - Itálie, PT - Portugalsko, CY - Kypr, BE - Belgie, ES - Španělsko, FR - Francie, UK - Velká Británie, HU - Maďarsko, SI - Slovinsko, DE - Německo, MT - Malta, AT - Rakousko, HR - Chorvatsko, FI - Finsko, SK - Slovensko, PL - Polsko, CZ - Česká republika, DK - Dánsko, SE - Švédsko, LT - Litva, RO - Rumunsko, LV - Lotyšsko, LU - Lucembursko, BG - Bulharsko, EE - Estonsko, čísla Nizozemska a Irska nejsou k dispozici)


Celkový dluh přes devět bilionů eur

V absolutních hodnotách stoupl dluh eurozóny v prvním čtvrtletí na téměř 9,1 bilionu eur (250 bilionů korun) z 8,1 bilionu eur v závěru loňského roku. V EU se zvýšil na 11,6 bilionu z 11,4 bilionu eur.

Evropská komise podle agentury Reuters předpokládá, že zadlužení v eurozóně se v letošním roce vyšplhá až na 96 procent HDP. V příštím roce by pak mělo mírně klesnout na 95,4 procenta.


Čtěte také:

Řecké dluhopisy již odměňují investory

Portugalsko se staví na vlastní nohy, zemi ale stále tíží obří dluhy

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web