Zahraniční obchod potěšil analytiky, meziročně si polepšil o 3,2 miliardy | E15.cz

Zahraniční obchod potěšil analytiky, meziročně si polepšil o 3,2 miliardy

Zahraniční obchod potěšil analytiky, meziročně si polepšil o 3,2 miliardy
ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15

sal

Zahraniční obchod skončil v Česku v květnu přebytkem 14,4 miliardy korun. Meziročně je výsledek lepší o 3,2 miliardy korun. Vývoz v květnu vzrostl o 18,2 procenta a dovoz o 17,5 procenta. Data dnes zveřejnil Český statistický úřad.

O 17,8 procenta na 470,6 miliardy meziročně stoupl také obrat zahraničního obchodu, což bylo o 61,2 miliardy víc než v květnu 2008 před hospodářskou a finanční krizí.

„Obchodní bilance ČR v květnu příjemně překvapila, když skončila v přebytku 14,43 miliardy korun. Trh podobně jako my očekával o něco slabší výsledek 10,75 miliardy. Jedná se o lepší výsledek než dubnových 12,6 miliardy korun, ale za rekordním březnovým výsledkem 21,5 miliardy přece jen notně zaostává, hodnotí výsledek analytik Václav Franče z Raiffeisenbank.

Bilance

BilanceBilanceAutor: ČSÚ
Zdroj: ČSÚ

Největší zásluhu na růstu exportu mají podle Petra Dufka z ČSOB opět stroje a dopravní prostředky jako hlavní součást celého vývozu ČR. Prim sehrála opět auta s malým odstupem následovaná elektronikou.

„Vzhledem k dalšímu náběhu kapacit automobilového průmyslu v ČR předpokládám, že pozitivní trend vývozu aut bude pokračovat i v dalších měsících,“ uvedl Dufek.

„Dnešní výsledky zahraničního obchodu jsou dobrou zprávou pro korunu. Naznačují rovněž, že se naší ekonomice dařilo i ve druhém čtvrtletí, a to především díky zahraniční poptávce. Aktuální čísla rovněž naznačují, že i zítřejší výsledek průmyslu bude velmi pozitivní,“ doplnil analytik.

Průmysl sílí, zemědělství slábne

Autor: sal
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!