Zisk průmyslových firem v Číně v červenci klesl o 2,9 procenta | E15.cz

Zisk průmyslových firem v Číně v červenci klesl o 2,9 procenta

Zisk průmyslových firem v Číně v červenci klesl o 2,9 procenta
Bankovní úředník rovná peníze v čínské bance
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Zisk čínských průmyslových společností v červenci klesl meziročně o 2,9 procenta, což byl druhý nejvyšší pokles v letošním roce. Nižší zisky způsobil hlavně pokles cen a nižší návratnost investic. Nejhůře si vedly státní firmy a těžařské společnosti, vyplývá z údajů, které zveřejnil čínský statistický úřad. Zpráva je dalším potvrzením toho, že druhá největší ekonomika světa zpomaluje.

Pokles byl nejhorší od poklesu za leden a únor letošního roku, kdy se zisky zmenšily o 4,2 procenta. Tyto dva měsíce se spojují dohromady kvůli oslavám čínského nového roku, který někdy připadá na leden a někdy na únor a údaje za samotný jeden měsíc by tak byly zkreslené. Za prvních sedm měsíců letošního roku zisk průmyslových firem klesl o jedno procento.

Růst čínského zpracovatelského průmyslu pomalu stagnuje téměř čtyři roky kvůli poklesu cen. Velkoobchodní ceny nepřetržitě klesají, protože řady malých firem se tímto způsobem zoufale snaží udržet nad vodou.

Graphical visualization of Cn GDP Growth Rate

Státní firmy si vedly ze všech firem nejhůře. Jejich zisk za sedm měsíců klesl o 22,1 procenta. Zisk soukromých firem naopak stoupl o 6,5 procenta. Z jednotlivých sektorů se zisk těžařských firem propadl od počátku roku o 57,4 procenta, částečně kvůli přebytku nabídky a klesajícím světovým cenám komodit. Naopak dodavatelům vody a energií zisk vzrostl o 15,2 procenta.

Podle některých analytiků však pokles od počátku letošního roku je menší, než se čekalo. Těžařský a ocelárenský průmyslu nyní procházejí hlubokou korekcí, zbytek průmyslového sektoru Číny je sice slabý, ale ne není to tak strašné, uvedl ekonom PNC Financial Services Group Bill Adams.

To potvrzují také údaje, že výroba vyspělého technologického a spotřebního zboží relativně rychle rostla. Zisk firem z oblasti vyspělé technologie stoupl o 8,4 procenta a výrobců spotřebního zboží o 7,5 procenta, napsala agentura Reuters.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!