Britská libra dál slábne, pro Čechy je nejlevnější za 20 měsíců

Výlet do Británie je pro Čechy v současnosti nejlevnější od června roku 2014. Hodnota britské libry totiž oproti koruně propadla na své dvacetiměsíční dno. Pokračuje tak strmý pád ostrovního platidla proti zbytku světa. Jen od počátku prosince loňského roku propadla libra proti koruně o více jak deset procent. Oproti americkému dolaru je dokonce nejlevnější od jara roku 2009.

Velká Británie
25.2.2016 19:43   |  

„Libra oslabila kvůli několika faktorům. Jedním bylo zhoršení vyhlídek pro inflaci a nárůst obav, že hospodářský růst ve světě i v Británii bude nakonec pomalejší, než se čekalo. Druhým důležitým důvodem slabosti libry je pak rostoucí nervozita kolem referenda o EU. Nedávná dohoda o úpravě vztahu s EU tábor zastánců setrvání v unii příliš nepodpořila,“ vysvětlil analytik Patria Online Tomáš Vlk.

Případné vystoupení z unie by ostrovním platidlem dále otřáslo. „V případě realizace brexitu by mohlo dojít k dalšímu až dvacetiprocentnímu propadu libry, přičemž zemi by reálně hrozila recese,“ mínil analytik Cyrrusu Petr Šimara. Trh prý aktuálně dává vystoupení Británie z evropského spolku zhruba čtyřicetiprocentní pravděpodobnost.

Slabá libra nicméně podle expertů aktuálně britské ekonomice nahrává. „Jde o vítanou podporu deficitního zahraničního obchodu a inflace,“ doplnil Vlk.

Referendum o setrvání v unii má proběhnout letos v červnu. Pokud země v unii zůstane, čeká zřejmě měnu naopak prudké posílení. „V takovém případě by libra měla vymazat aktuální ztráty a posílit vůči dolaru na úroveň kolem 1,5,“ dodal Šimara. Pro libru by to znamenalo zhruba osmiprocentní růstový skok.

Vývoj kurzu GBP/CZK za poslední 2 roky: Zdroj: euroinvestor.com


Čtěte také:

Obavy z brexitu poslaly libru na sedmileté minimum

Potřebujeme evropský trh. Velké britské firmy se staví proti brexitu

Británie zpomalila ekonomický růst na minimum za tři roky

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web