Čínský jüan zastavil pokles, za celý týden ale ztratil tři procenta | E15.cz

Čínský jüan zastavil pokles, za celý týden ale ztratil tři procenta

Čínský jüan zastavil pokles, za celý týden ale ztratil tři procenta
čínská měna Jüan
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Po třech dnech čínský jüan dnes zastavil svůj pokles a mírně zpevnil, za celý týden ale ztratil tři procenta a zaznamenal nejvýraznější oslabení od ustavení čínského devizového trhu v roce 1994. Ke stabilizaci čínské měny podle analytiků přispěly intervence centrální banky, která po opakované devalvaci oficiálního kurzu měny už zřejmě usiluje o stabilizaci trhu.

Centrální banka dnes stanovila střední kurz měny, od něhož se může jüan každý den odchýlit o maximálně dvě procenta, na 6,3975 CNY za dolar, tedy nad čtvrteční úrovni 6,401 CNY. Jüan se dnes začal obchodovat v kurzu 6,3990 CNY za dolar a v závěru dne zpevnil na 6,3918 CNY. Celý den se obchodoval v úzkém pásmu mezi 6,4050 a 6,3990 CNY, tedy mnohem méně než v předešlých dnech.

Čínská měna klesala nepřetržitě tři dny za sebou a opakovaně překonala víceletá minima poté, co čínská centrální banka v úterý překvapivě devalvovala měnu o téměř dvě procenta.. Devalvace jüanu vyvolala obavy ze vzniku měnové války a vedla k obviněním, že Peking poskytuje nepoctivou výhodu čínským exportérům. Analytici ale poukazují na to, že po letech vzestupu je letos čínská měna pod silným tlakem slábnoucí ekonomiky a vykazuje přirozenou tendenci k poklesu.

Vývoj kurzu USD/CNY za poslední rok:

Ve čtvrtek již banka uvedla, že pro další pokles kurzu není důvod. Viceguvernér I Kang ale upozornil, že v případě vysoké kolísavosti banka zasáhne. Vyjádření Pekingu spolu s nákupy jüanu státními bankami podle obchodníků vedlo k ustálení kurzu a celkovému zklidnění.

„Po několika dnech silného kolísání se zdá, že centrální banka chce nyní jüan na nějakou dobu stabilizovat,“ řekl agentuře Reuters nejmenovaný šanghajský obchodník velké evropské banky.

Devizy za téměř miliardu

Dnešní oficiální údaje ukázaly, že centrální banka a obchodní banky v Číně prodaly v červenci v čistém vyjádření devizy v rekordní měsíční sumě 38,9 miliardy dolarů (941 miliard korun). Podle obchodníků to dokládá, že centrální banka a velké státní banky minulý měsíc silně intervenovaly, aby zabránily jüanu v poklesu.

Údaje také ukazují sílící odliv kapitálu ze země v situaci, kdy čínský akciový trh po dlouhém a prudkém vzestupu letos stejně prudce klesl a ekonomika dál zpomaluje růst. Podle analytiků může pokles jüanu podnítit k dalšímu odlivu kapitálu, což by kurz měny dál táhlo dolů.

Čínský ekonom americké banky JPMorgan Chaj-pin Ču odhadl, že za rok do konce prvního pololetí z Číny odešel kapitál v objemu 340 miliard dolarů. „Odliv kapitálu v takovém rozsahu a délce trvání Čína dosud nezažila,“ řekl.

Lukáš Kovanda: Peking míří do války

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!