ČNB bude muset k udržení kurzu koruny zasahovat častěji

Rostoucí tuzemská ekonomika a pokračující problémy eurozóny. To jsou hlavní důvody, které budou činit závazek České národní banky držet korunu slabší než 27 korun za euro stále obtížnější.

Budova ČNB
27.7.2015 6:42   |  

Poté co centrální banka minulý týden přiznala, že poprvé od listopadu 2013, kdy sedmadvacetikorunovou hranici stanovila, intervenovala na měnovém trhu ve snaze udržet korunu slabou, si analytici myslí, že ČNB bude muset na trhu zasahovat mnohem častěji. A to až do plánovaného konce intervenčního režimu.

Anketa

Je nadále třeba držet korunu pod úrovní 27 Kč/euro?

Ano   19% Ne   81%

V anketě hlasovalo 369 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

„Pokud neuvidíme změnu v číslech z ekonomiky směrem k horším číslům, tak ČNB asi bude nucena podporovat svoji intervenční hranici,“ říká Jaromír Šindel, ekonom Citibank. „ČNB má prozatím vůli intervenovat a její možnosti jsou fakticky neomezené. Navíc pokud by byl tlak na posílení koruny přílišný a nárůst devizových rezerv v blízkém období příliš vysoký, může přistoupit k zavedení negativních úrokových sazeb.“

Podle Heleny Horské, hlavní ekonomky Raiffeisenbank, nemá ČNB zatím evidentně zájem vyprovokovat boj s trhem o konkrétní kurz koruny.


Přečtěte si: Zbytečný rozruch? Koruna prý pod 27 korun za euro nespadla


„Třeba tím, že by provedla objemnější intervenci proti koruně, tedy nakoupila by stamiliony eur,“ říká Horská. Ačkoli se analytici shodují, že ČNB bude muset být v následujících měsících připravena zasahovat, centrální banka s tím podle nich nebude mít problém. Především proto, že nemá velké devizové rezervy. Vyplývá to také z analýzy ING Bank.

„ČNB má v tuto chvíli dostatek prostoru, aby kurzový závazek ubránila do jeho plánovaného ukončení v druhé polovině roku 2016,“ píše Petr Krpata z londýnské pobočky ING.

„Její devizové rezervy jsou nyní zhruba na úrovni třetiny HDP. V případě, že by potřebovala intervenovat tak, aby vyrovnávala vývoj eurokoruny s ohledem na kvantitativní uvolňování ECB a růst bilance ECB, potřebovala by do září 2016 navýšit své rezervy zhruba na 50 procent HDP,“ dodává Krpata.


Čtěte také:

ČNB by prý mohla intervence prodloužit až do roku 2017

ČNB drží kurz 27 korun za euro, intervence ponechá do konce příštího roku

ČNB zasáhla proti silné koruně. Po necelých dvou letech využila intervence

Koruna je k euru nejsilnější od intervencí, atakuje kurzový závazek

Zdeněk Pečený Autor: Zdeněk Pečený redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Maďarsko chce na hranici se Srbskem postavit „masivnější obranný systém“

Maďarsko chce na hranici se Srbskem postavit „masivnější obranný systém“

Maďarsko chce vybudovat druhý plot podél své hranice se Srbskem. Podle oznámil to maďarský premiér Viktor Orbán. Předpokládá, že druhá bariéra pomůže posílit obranu před možným… více

Mobilní web