ČNB: Intervence jsou pro Česko nejúčinnějším nástrojem měnové politiky

Využití kurzu koruny jako nástroje měnové politiky je pro otevřenou ekonomiku Česka s nulovými sazbami nejúčinnějším nástrojem měnové politiky, uvedla bankovní rada České národní banky. Možnosti měnové politiky jsou v případě potřeby uvolnění podmínek neomezené, dodala rada.

 Česká národní banka hájí intervenční režim.
3.4.2015 9:54   |  

„V diskuzi zaznělo, že pokud by byl k dispozici standardní nástroj úrokových sazeb, jeho použití by vedlo k rychlejšímu návratu inflace k dvouprocentnímu inflačnímu cíli,“ uvedl dále záznam z jednání bankovní rady. Opakovaně také na jednání zaznělo, že řada ukazatelů potvrzuje pozitivní tendence v ekonomice a že k tomu podstatně přispělo zavedení kurzového závazku v listopadu 2013.

Jednání bankovní rady se před týdnem zúčastnilo všech sedm centrálních bankéřů. Rada tehdy rozhodla pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz poblíž 27 korun za euro. Úrokové sazby nechala na minimech.


Přečtěte si: 27 korun za euro není konečná, měnu můžeme ještě oslabit, říká Singer


Bankovní rada tehdy konstatovala, že pravděpodobnost možného posunutí kurzového závazku ze současných 27 korun za euro, tedy dalšího oslabení koruny, se proti únorovému zasedání rady zvýšila. Podle dřívějšího vyjádření analytiků bylo cílem prohlášení především zabránit přílišnému posílení koruny k 27 korun za euro.

Bankovní rada zároveň ve čtvrtek potvrdila, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhé polovině roku 2016. Upozornila, že v případě dlouhodobého posílení tlaků na pokles cen a obnovení rizik deflačního vývoje je připravena kurzový závazek ze 27 korun za euro posunout. Devizové intervence zahájila ČNB v listopadu 2013 s cílem zabránit deflaci.


Čtěte také:

Tomšík: Čím blíž budeme kurzu 27 korun za euro, tím spíš zakročíme

Pavel Páral: Zbytečná a drahá válka proti ČNB

Ježek: Intervence ČNB růst nepodpoří. Dávno jsme měli přijmout euro

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Čeští advokáti pomohli koupit výrobce kávovarů za 28 miliard korun

Čeští advokáti pomohli koupit výrobce kávovarů za 28 miliard korun

Pražský tým advokátní kanceláře Schoenherr v čele s Vladimírem Čížkem se podílel na právě uzavřené obří transakci v oblasti výroby kuchyňských zařízení. Francouzský výrobce… více

Komerční prezentace
Mobilní web