ČNB tvrdě bojuje za slabou korunu. Letošní účet je už kolem 70 miliard

Česká národní banka i v únoru tvrdě bojuje proti silné měně. Za nákupy eur už podle expertních odhadů utratila kolem třiceti miliard korun. Jen od počátku roku se tak celkový účet za devizové intervence centrální banky vyšplhal na částku převyšující sedmdesát miliard, což odpovídá přibližně čtvrtině sumy vydané za celý loňský rok.

Budova České národní banky
27.2.2016 14:27   |  

„Koruna má tendenci opakovaně testovat úroveň 27 za euro s tím, jak ECB v prosinci dále uvolnila svou měnovou politiku a v lednu pak pro své březnové zasedání avizovala další kroky v tomto směru. ČNB je kvůli tomu letos na devizovém trhu velmi aktivní,“ uvádí hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Ani takto intenzivní nákupy měsíc co měsíc by prý neměly být předehrou k zavedení dalších nástrojů měnové politiky. „Síla intervencí ČNB v řádu 30 až 40 miliard korun měsíčně by měla být běžná součást politiky kurzového závazku. Intervence v těchto objemech tak nebudou pro banku důvodem, aby experimentovala s negativními sazbami,“ uvádí hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Pravděpodobnost záporných sazeb prý přesto roste. „Po relativně pohodovém závěrečném čtvrtletí loňského roku je nyní koruna opět pod tlakem a centrální banka tak má devizovém trhu práci při svém úsilí zamezit posílení české měn. Spekulace na možnost snížení úroků ČNB do záporného teritoria proto z finančních trhů jen tak nezmizí,“ dodává Jáč.


Čtěte také:

ČNB pokračuje v intervencích, posunula jejich konec do 2017

ČNB jde proti proudu: dál prodávala zlato, jiné centrální banky nakupovaly

Příliš aktivní ČNB? Na oslabení koruny nakoupila přes miliardu eur

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web