ČNB zasáhla proti silné koruně. Po necelých dvou letech využila intervence

Česká národní banka v pátek poprvé od zahájení intervencí v listopadu 2013 zasáhla do vývoje kurzu koruny. Prodávala ji a kupovala eura, aby zabránila posilování měny, uvedla mluvčí ČNB. Koruna v pátek posílila na 27,04 korun za euro.

Guvernér ČNB Miroslav Singer
20.7.2015 15:17   |  

ČNB zahájila intervence v roce 2013 kvůli obavě z deflace, tedy snížení cenové hladiny, která by oslabila hospodářství. Centrální banka tehdy během několika dní nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun.

Koruna kvůli intervencím tehdy mezi 6. a 7. listopadem skokově oslabila ze zhruba 25,79 korun za euro na 26,98 korun za euro a v dalších dnech nad 27 korun.

V následujících měsících kurz nad 27 korunami za euro držel trh. Na začátku letošního roku koruna krátkodobě oslabila nad 28 korun za euro. Od června ale kurz vytrvale klesal. Letos v červnu bankovní rada zopakovala, že bude v intervencích pokračovat a bránit posílení koruny pod 27 korun k euru. Dnes se koruna dotkla hladiny 27 korun za euro, ČNB ale na trhu aktivní nebyla. Tři nejmenovaní dealeři v Praze uvedli, že přítomnost centrální banky na trhu v pátek ani v pondělí nepozorovali.


Čtěte také:

Koruna je k euru nejsilnější od intervencí, atakuje kurzový závazek

ČNB drží kurz 27 korun za euro, intervence ponechá do konce příštího roku

Singer: 27 korun za euro není konečná, měnu můžeme oslabit ještě víc

Autor: čtk, vaj

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web