ČNB zasáhla proti silné koruně. Po necelých dvou letech využila intervence

Česká národní banka v pátek poprvé od zahájení intervencí v listopadu 2013 zasáhla do vývoje kurzu koruny. Prodávala ji a kupovala eura, aby zabránila posilování měny, uvedla mluvčí ČNB. Koruna v pátek posílila na 27,04 korun za euro.

Guvernér ČNB Miroslav Singer
20.7.2015 15:17   |  

ČNB zahájila intervence v roce 2013 kvůli obavě z deflace, tedy snížení cenové hladiny, která by oslabila hospodářství. Centrální banka tehdy během několika dní nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun.

Koruna kvůli intervencím tehdy mezi 6. a 7. listopadem skokově oslabila ze zhruba 25,79 korun za euro na 26,98 korun za euro a v dalších dnech nad 27 korun.

V následujících měsících kurz nad 27 korunami za euro držel trh. Na začátku letošního roku koruna krátkodobě oslabila nad 28 korun za euro. Od června ale kurz vytrvale klesal. Letos v červnu bankovní rada zopakovala, že bude v intervencích pokračovat a bránit posílení koruny pod 27 korun k euru. Dnes se koruna dotkla hladiny 27 korun za euro, ČNB ale na trhu aktivní nebyla. Tři nejmenovaní dealeři v Praze uvedli, že přítomnost centrální banky na trhu v pátek ani v pondělí nepozorovali.


Čtěte také:

Koruna je k euru nejsilnější od intervencí, atakuje kurzový závazek

ČNB drží kurz 27 korun za euro, intervence ponechá do konce příštího roku

Singer: 27 korun za euro není konečná, měnu můžeme oslabit ještě víc

Autor: čtk, vaj

Komentáře

Čtěte také

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu aktualizováno

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes tamní ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Dodal však, že jeho země bude… více

Mobilní web