Egypt devalvoval měnu o 15 procent, chce tak omezit černý trh

Egyptská centrální banka devalvovala kurz měny o zhruba 15 procent. Káhira tím chce potlačit černý trh s dolary, který se rozvinul kvůli prohlubujícímu se nedostatku deviz, a zastavit propad devizových rezerv. Nový oficiální kurz centrální banka stanovila na 8,85 egyptské libry za jeden americký dolar z dosavadní úrovně 7,75 libry.

 Káhira
14.3.2016 13:29   |  

Libra se v posledních týdnech ocitla pod silným tlakem a na černém trhu její kurz klesl na téměř deset liber za dolar.

Rostoucí černý trh s dolary vysává likviditu z bankovního systému a centrální banka už loni v únoru na odliv deviz reagovala omezením devizových převodů. To ale ochromovalo ekonomickou aktivitu v zemi, která je silně závislá na dovozu. Centrální banka minulý týden tato opatření zrušila.

Dosavadní kurz egyptské libry k americkému dolaru

Graphical visualization of market data.

Centrální banka se devalvaci dlouho vzpírala, což prohloubilo rozdíl mezi oficiálním kurzem a kurzem na černém trhu. Zároveň to podkopávalo ekonomiku, protože podniky, které považovaly devalvaci za nevyhnutelnou, odkládaly investice.

Devizové rezervy Egypta klesly za posledních pět let od svržení autoritářského prezidenta Husního Mubaraka na méně než polovinu. Na konci února jejich hodnota sestoupila na 16,5 miliardy dolarů (402 miliard korun) ze 36 miliard dolarů v roce 2011, uvedla agentura Reuters.


Čtěte také:

Egypt tlumí tradičně mohutné nákupy obilí. Chybí mu valuty

Egypt bude mít první jadernou elektrárnu, stavět budou Rusové

V Egyptě se v lednu sejde parlament, poprvé od června 2012

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

EU jedná o záložním plánu v případě brexitu, posílila by spolupráci

EU jedná o záložním plánu v případě brexitu, posílila by spolupráci

Představitelé zemí Evropské unie začali jednat o plánu B, který by nastal v případě, že by se Britové v nadcházejícím červnovém referendu rozhodli opustit evropský blok. Podstatou… více

Komerční prezentace
Mobilní web