Investoři doufají, že Bernanke přijde s tiskem peněz

Stalo už se takovým folklorem pozdního léta posledních let, že investoři a analytici upírají naděje na summit v Jackson Hole. „Americký Davos“ ode dneška hostí řadu zvučných jmen ekonomického světa, největší pozornost tradičně vzbuzuje šéf amerického Fedu Ben Bernanke.

Ben Bernanke, Fed
31.8.2012 10:46   |  

Investoři čekají, že ve svém projevu „něco naznačí“ – všichni by rádi, aby to bylo další kolo kvantitativního uvolňování, QE3. To by cena akcií a ostatních rizikových aktiv šla nahoru. Trhy touto nadějí žijí celý týden, posiluje například euro.

Je ale pravděpodobnější, že žádné silné sdělení nepřijde. Dá se očekávat, že opatrně promluví v duchu předešlých sdělení: že americké oživení je slabé, nezaměstnanost silná, že úrokové sazby zůstanou ještě dlouho nízké, že kvantitativní uvolňování není špatný nástroj, který nevylučuje v případě potřeby použít. Trhy se ale opět chovají iracionálně. Přitom úplně stejné to bylo loni, kdy investoři také napjatě čekali na oznámení kvantitativního uvolňování.

„Riziko s Jackson Hole je to, že pokud nepřijde silnější náznak uvolňování, trhy to vezmou jako zklamání,“ uvedl pro CNBC Christian Lawrence z Rabobank. Kvůli očekávanému Bernankeho projevu rostly i ceny zlata.

O rozruch v souvislosti s Jackson Hole se postaral guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi. Ten měl s projevem vystoupit v sobotu, svůj výstup ale odvolal s tím, že má nabitý program a USA vůbec nenavštíví. Tím hodně zklamal investory, kteří čekali, že poodkryje něco z nového plánu na výkup bondů ECB, se kterými se počítá od té doby, co Draghi slíbil záchranu eura za každou cenu.


Čtěte také:

Fed je připraven znovu pomoct americké ekonomice

Fed nové kroky nepřijal, konstatoval zpomalení ekonomiky USA

Firmy z unie se zadlužují v USA a Číně


S výkupem dluhopisů ale nesouhlasí německá Bundesbanka. Draghi má nyní rovněž starosti se Španělskem, protože to stále odolává mezinárodní pomoci a guvernér ECB ji pro proces výkupu bondů považuje za nezbytnou.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web