Koruna neposílí, Česká národní banka chce držet současný kurz

Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes opět nechala úrokové sazby na historických minimech a bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz poblíž 27 korun za euro. Úrokové sazby drží centrální banka na historicky nejnižší úrovni dva roky.

 Česká národní banka pokračuje v intervenčním režimu.
6.11.2014 13:22   |  

Základní úroková sazba tak činí 0,05 procenta, devizové intervence spustila ČNB před rokem. Bankovní rada zopakovala, že závazek ohledně kurzu koruny považuje za jednostranný.

To znamená, že ČNB bude bránit posílení koruny pod úroveň 27 korun za euro pomocí intervencí, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn. Při oslabení koruny nad 27 korun za euro ČNB nechá kurz pohybovat podle nabídky a poptávky na devizovém trhu.

Vývoj kurzu koruny

Devizové intervence spustila ČNB s cílem zabránit hrozící deflaci. Bankovní rada na konci září zopakovala, že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2016. Podle analytiků hlavní přínos intervencí bylo právě zamezení deflace, která ohrožovala ekonomiku.

Na umělý stimul nelze spoléhat

„Tato obava byla zcela oprávněná. Udržování slabší koruny vůči euru bude pokračovat ještě rok. Nahrává to do karet vývozcům, kteří tím dostávají umělý stimul. Rozhodně se ale na něj nemohou spoléhat a musí být připravení, že jednoho dne skončí,“ uvedl Michal Kozub, analytik společnosti Home Credit.

Intervence pomohly vývozcům, naopak poškodily nezajištěné dovozce zboží nebo cestovní kanceláře. Přispěly také ke snížení kupní síly obyvatel České republiky. Celkový pozitivní přínos intervencí podle ekonomů ovšem převažuje.


Čtěte také:

Česko se propadá na žebříčku kupní síly, i kvůli intervencím ČNB

Potraviny po intervenci ČNB nezdražily, na ceny mají vliv spíše komodity

Bilanci zahraniční obchodu Česka vylepšil růst výroby, skončila v přebytku

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vědci v Brně vyvinuli unikátní detekční systém: "citlivé" kabely

Vědci v Brně vyvinuli unikátní detekční systém: "citlivé" kabely

Systém takzvaného neviditelného plotu pro vzdálenou kontrolu potrubí a dalších liniových staveb vyvinuli vědci z Vysokého učení technického (VUT) v Brně. Zařízení umožňuje… více

Mobilní web