Krymská krize poslala ke dnu rubl i ruské burzy

Konflikt s Ukrajinou tvrdě zasáhl ruské burzy. Akciové trhy od pondělního rána prudce padají, rubl je vůči euru a dolaru na historicky nejnižší úrovni. Centrální banka zareagovala zvýšením úrokových sazeb.

Tisk rublů v moskevské tiskárně Goznak
3.3.2014 11:45   |  

Krymská krize poslala ruské akcie ke dnu. Moskevský burzovní index MICEX od rána oslabil o 5,89 procenta. Akcie plynařského koncernu Gazprom, který o víkendu Ukrajině pohrozil odebráním slevy na plyn, spadly o 12 procent.

Index RTS, který zahrnuje akcie ruských společností obchodované v dolarech, po ránu spadl dokonce o deset procent. To je největší denní ztráta od pádu americké banky Lehman Brothers na podzim 2008. Aktuálně index oslabuje o 7,08 procenta.

Svého historického minima vůči euru i dolaru dosáhla ruská měna. Na jedno euro je vůbec poprvé v historii potřeba více než 50 rublů.

Šíření šokové vlny v hospodářství, kterou vyvolala ruská intervence na Ukrajině, se snaží zabránit ruská národní banka. Ta ráno překvapivě zvýšila základní úrokovou sazbu z 5,5 na sedm procent. „Rozhodnutí má za cíl zabránit inflační rizikům a rizikům pro finanční stabilitu v souvislosti s narůstající volatilitou trhů,“ vysvětlila banka.

Kurz rublu k euru v posledních pěti letech

Většina Krymu je pod kontrolou ruských vojáků, kteří v noci obsadili několik dalších vojenských objektů a správních budov na poloostrově. Vojáci se na ukrajinském území pohybují v maskovacích uniformách bez hodnostního označení, jejich výzbroj, chování a vybavení podle místních novinářů jasně ukazuje na armádní profesionály.

Skupina sedmi nejvyspělejších zemí světa odsoudila v neděli nasazení ruské armády na Ukrajině a zastavila přípravy na summit skupiny G8 (G7 a Rusko) chystaný na červen do Soči.


Čtěte také:

ONLINE: Kyjev ztrácí Krym. Chystá se zavřít hranice

Manžel ukrajinské expremiérky sháněl v Česku peníze na revoluci

Ukrajina vydala zatykače na bývalé vládní a armádní špičky

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

Po nepovedené a demontované penzijní reformě, o niž se pokusil předchozí kabinet, bude mít málokterý politik odvahu přijít s komplexní změnou. Proto bude zítra koaliční rada… více

Mobilní web