Krymská krize poslala ke dnu rubl i ruské burzy

Konflikt s Ukrajinou tvrdě zasáhl ruské burzy. Akciové trhy od pondělního rána prudce padají, rubl je vůči euru a dolaru na historicky nejnižší úrovni. Centrální banka zareagovala zvýšením úrokových sazeb.

Tisk rublů v moskevské tiskárně Goznak
3.3.2014 11:45   |  

Krymská krize poslala ruské akcie ke dnu. Moskevský burzovní index MICEX od rána oslabil o 5,89 procenta. Akcie plynařského koncernu Gazprom, který o víkendu Ukrajině pohrozil odebráním slevy na plyn, spadly o 12 procent.

Index RTS, který zahrnuje akcie ruských společností obchodované v dolarech, po ránu spadl dokonce o deset procent. To je největší denní ztráta od pádu americké banky Lehman Brothers na podzim 2008. Aktuálně index oslabuje o 7,08 procenta.

Svého historického minima vůči euru i dolaru dosáhla ruská měna. Na jedno euro je vůbec poprvé v historii potřeba více než 50 rublů.

Šíření šokové vlny v hospodářství, kterou vyvolala ruská intervence na Ukrajině, se snaží zabránit ruská národní banka. Ta ráno překvapivě zvýšila základní úrokovou sazbu z 5,5 na sedm procent. „Rozhodnutí má za cíl zabránit inflační rizikům a rizikům pro finanční stabilitu v souvislosti s narůstající volatilitou trhů,“ vysvětlila banka.

Kurz rublu k euru v posledních pěti letech

Většina Krymu je pod kontrolou ruských vojáků, kteří v noci obsadili několik dalších vojenských objektů a správních budov na poloostrově. Vojáci se na ukrajinském území pohybují v maskovacích uniformách bez hodnostního označení, jejich výzbroj, chování a vybavení podle místních novinářů jasně ukazuje na armádní profesionály.

Skupina sedmi nejvyspělejších zemí světa odsoudila v neděli nasazení ruské armády na Ukrajině a zastavila přípravy na summit skupiny G8 (G7 a Rusko) chystaný na červen do Soči.


Čtěte také:

ONLINE: Kyjev ztrácí Krym. Chystá se zavřít hranice

Manžel ukrajinské expremiérky sháněl v Česku peníze na revoluci

Ukrajina vydala zatykače na bývalé vládní a armádní špičky

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web