Kurz 28 Kč za euro? Proč ne, řekla ČNB a koruna hned oslabila | E15.cz

Kurz 28 Kč za euro? Proč ne, řekla ČNB a koruna hned oslabila

Kurz 28 Kč za euro? Proč ne, řekla ČNB a koruna hned oslabila
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomáš Novák, Euro E15

ČTK

Možné posunutí kurzu koruny na 28 Kč za euro v rámci devizových intervencí není dramatický či nerealistický scénář. Uvedl to dnes v online rozhovoru na serveru Patria člen bankovní rady České národní banky Lubomír Lízal. Dodal, že nyní bude ČNB kurz držet poblíž 27 korun nebo i mírně slabší. Po jeho slovech pak česká měna okamžitě oslabila vůči euru až na úroveň 27,37 Kč za euro, tedy na nejslabší úroveň od března 2009.

„V Evropě se zpomaluje hospodářský růst, stále nejsou dořešeny problémy tamního bankovního sektoru, jih Evropy se stále potácí v problémech. ECB snižuje opět sazby, přesto dochází k trvalému poklesu cen v eurozóně. Přes importní ceny se výrazně prohlubují deflační tlaky,“ uvedl na serveru Patria.cz Lízal k možné změně kurzu.

Analytici: Nešťastný krok, který zvyšuje nejistotu

Někteří analytici považují Lízalova slova o možném posunutí kurzu koruny za nešťastná a posilující spekulace na trhu. Miroslav Frayer z Komerční banky uvedl, že je otázkou, zda necelých 14 dní po rozhodnutí o devizových intervencích chtěla centrální banka znovu zahýbat trhy. Podle něj přilila olej „do ohně ustupujícímu napětí na trzích“. „V současné době si ale nemyslíme, že zde existuje důvod, proč by koruna měla dále oslabovat. Pozvolné odeznívání komentářů centrálních bankéřů by mělo vést k postupnému umazávání dosavadních ztrát. Kurz CZK/EUR by se tak měl držet v blízkosti úrovně 27,00,“ míní.

„Takovouto komunikaci považujeme za velmi nešťastnou,“ dodal analytik Raiffeisenbank Václav Franče. Zbytečně prý totiž zvyšuje rozkolísanost na devizovém trhu a je podle něj v rozporu s tím, co prohlašovali členové bankovní rady, že exportéři mají nyní jistotu, že kurz se bude po delší období pohybovat okolo 27 korun za euro.

Lubomír LízalLubomír LízalAutor: Martin Pinkas, Euro E15
„Deflace vylučuje prosperitu země stejně jako vysoká inflace či hyperinflace. Oslabení koruny zvýší šanci českých výrobců prodat své doma vyráběné na zahraničních trzích (konkurenceschopnost). V naší ekonomice je velký podíl zpracovatelského průmyslu, hodně vyvážíme, a proto je naše ekonomika na změny kurzu velmi citlivá. Oslabení koruny poměrně rychle se probublá ekonomikou, zajistí jistotu zaměstnání tisícům lidí a ochrání ty nejhůře sociálně postavené,“ říká Lubomír Lízal (Foto Martin Pinkas/Euro E15)

Lízalovo prohlášení také podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka značně posiluje spekulace o zvýšení cíle, které se začaly objevovat už po překvapivě slabém HDP za třetí čtvrtletí. „Zvyšování nejistoty o budoucí politice centrální banky s sebou nese vyšší volatilitu kurzu, který tak nezůstává usazen pevně na 27 korun za euro. Trochu se tím nabourává jeden z cílů, o kterém hovořil viceguvernér Mojmír Hampl, totiž přinést ekonomickým subjektům jistotu o tom, kde se kurz bude nacházet,“ upozornil.

Jiří Cihlář z Next Finance míní, že příští dny budou pro korunu „pořádně divoké“. Soudí, že Lízalova slova jsou v rozporu se slovy guvernéra ČNB Miroslava Singera. „ČNB má trh znovu v hrsti. Spekulanti se bojí natolik, že opět reagují na každé slovo centrálních bankéřů,“ dodal analytik.

Guvernér ČNB Miroslav Singer v neděli uvedl, že by ČNB během následujících 18 měsíců mohla znovu hýbat s kurzem koruny, pokud by intervence nepřinesly očekávané výsledky. Dodal ale, že tento krok nepovažuje za příliš pravděpodobný. „Může se stát, že budeme ten kurz měnit, ale přiznám se, že by to vyžadovalo strašně dramatickou změnu. Je to hlubší nástroj než úrok, nemůže se měnit při každé významnější změně ekonomických podmínek,“ uvedl.

Hlavní přínos intervencí vidí ČNB v udržení a tvorbě nových pracovních míst a zabránění ztrátám u hrubého domácího produktu, které by byly větší v případě deflace. Krok kritizovala řada ekonomů, podnikatelů, prezident Miloš Zeman i jeho předchůdce Václav Klaus. Naopak jej podpořil premiér v demisi Jiří Rusnok.

Kurz koruny k euru za poslední rok:

Vývoj kurzu CZK/EUR za poslední rokVývoj kurzu CZK/EUR za poslední rokAutor: holusa@mf.cz

Lízal dnes neuvedl konkrétní objemy korun, které ČNB použila na nákup eur, ale řekl, že v prvních dvou dnech bylo obchodování ČNB na trhu masivnější, než většina účastníků trhu asi očekávala. „Doufám, že to ale jasně ukázalo, že ČNB je schopná dostát svému závazku nepřipustit přílišné posílení kurzu koruny přes úroveň 27 korun za euro,“ uvedl.

Doplnil, že za nově vydané koruny ČNB při intervencích koupila eura. Koruny přitom při nulových sazbách vytvořila jakýchkoli nákladů. „Tyto nově vydávané koruny jsou vyměněny za eura a tato eura ČNB investuje do kvalitních cenných papírů, především vládních dluhopisů zemí jako jsou Spojené státy, Německo, Švédsko, Kanada a Austrálie. Za koruny, které jsme při intervencích vydali, se tedy zvýšily devizové rezervy a do devizových zásob ČNB získáme kvalitní zahraniční cenné papíry,“ uvedl.

V podvečer se před budovou centrální banky sešla podle odhadu ČTK asi dvacítka demonstrantů, kteří protestovali proti devizovým intervencím ČNB. Akci svolala strana NS-LEV 21, jejíž předseda Jiří Paroubek byl mezi demonstranty.

Centrální banka ve čtvrtek 7. listopadu zahájila devizové intervence s cílem oslabit korunu. Uvedla, že kurz chce držet poblíž hranice 27 korun za euro.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!