Libra se propadla na minimum za 31 let, britskou měnu sráží obavy z brexitu | E15.cz

Libra se propadla na minimum za 31 let, britskou měnu sráží obavy z brexitu

ČTK

Britská libra dnes v obavách z možných dopadů vystoupení Británie z Evropské unie klesla vůči dolaru na nové minimum za 31 let. Sestoupila tak pod úroveň, na niž klesla po červnovém referendu, ve kterém se britští voliči vyslovili pro odchod z evropského bloku.

Libra dopoledne oslabila o více než půl procenta na 1,2757 dolaru, nejníže od června 1985. Už v pondělí její kurz klesl o 1,3 procenta na minimum od začátku července a do blízkosti jednatřicetiletého minima 1,2796 dolaru, kam sestoupil ve dnech po referendu. Od hlasování libra na dolar ztrácí asi 15 procent, uvedla agentura Reuters.

Během výstupu z Evropské unie očekáváme otřesy a nejistotu, řekl britský ministr financí

Libra od pondělka reaguje na nedělní prohlášení britské premiérky Theresy Mayové, podle níž Británie formálně zahájí proces odchodu z Evropské unie nejpozději do konce března příštího roku. Mnozí investoři se obávají, že vláda směřuje k takzvanému "tvrdému brexitu", kdy by Británie opustila jednotný trh EU, aby si uchovala kontrolu nad imigrací. To by mohlo vyvolat odchod řady bank z Londýna a podkopat obchodní vztahy s unií.

Mayová chce do března aktivovat článek 50 lisabonské smlouvy, čímž zahájí rozhovory o vystoupení z EU. Trvat budou minimálně dva roky. Britský ministr financí Philip Hammond v pondělí upozornil, že britská ekonomika bude během rozhovorů čelit otřesům a že ji zřejmě čeká několikaleté období nejistoty.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!