Moskva podpoří slábnoucí rubl. Ruská měna padá k letošnímu minimu | E15.cz

Moskva podpoří slábnoucí rubl. Ruská měna padá k letošnímu minimu

Moskva podpoří slábnoucí rubl. Ruská měna padá k letošnímu minimu
Rubl klesá
• 
ZDROJ: ČTK,

ČTK

Ruská vláda a centrální banka připravují opatření na podporu oslabujícího rublu v podobě zvýšeného prodeje deviz na ruském trhu. Oznámil to dnes ruský premiér Dmitrij Medveděv. Rubl celý tento týden sestupoval na nová minima za půl roku.

„Přirozeně pomůžeme centrální bance z hlediska dodatečného přísunu zahraničních měn,“ řekl Medveděv podle agentury Reuters. „V příštích dnech zahájí naši největší vývozci prodeje deviz, což ovlivní kurz rublu,“ dodal.

Kurz rublu tento týden ztratil asi pět procent a v pátek sestoupil na zhruba 68 rublů za dolar, nejnižší úroveň od 5. února. Přiblížil se tak letošnímu minimu 71,85 RUB z konce ledna. V závěru loňského roku rubl kvůli propadu cen ropy a západním sankcím sestoupil až na rekordní minimum 80 rublů za dolar.

Vývoj kurzu USD/RUB za poslední 2 roky:

Rubl nyní sráží zejména propad cen ropy a zesílený pokles ruské ekonomiky. Ta ve druhém čtvrtletí prohloubila meziroční propad na 4,6 procenta a potýká se s první hospodářskou recesí od roku 2009. Vedle klesajících cen ropy její situaci komplikují sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

Ruská centrální banka tento týden uvedla, že určitou flexibilitu směnného kurzu vítá, protože poskytuje ekonomice nárazník proti nízkým cenám ropy. Dodala ale, že v případě ohrožení finanční stability zasáhne.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!