Nejistota v Řecku sráží euro, propadlo se na devítileté minimum

aktualizováno Jednotná evropská měna euro se dnes poprvé po více než čtyřech letech propadla k americkému dolaru pod psychologicky důležitou hranici 1,20 USD. Později euro silný propad ještě prohloubilo a sestoupilo k dolaru na téměř devítileté minimum. Jednotnou evropskou měnu tlačí dolů zejména vyhlídky na další uvolňování měnové politiky v eurozóně a politická nejistota v Řecku. Dolaru naopak pomáhají vyhlídky na růst úrokových sazeb.

Litva má euro
5.1.2015 18:39   |  

Euro se během rána dostalo pod hranici 1,20 USD, což se stalo poprvé od léta 2010. Později sestoupilo až na 1,1860 USD, což byla nejnižší úroveň od začátku roku 2006. Později se kurz ustálil kolem 1,1928 USD s denní ztrátou asi 0,6 procenta. Euro vůči japonskému jenu kleslo na dvouměsíční minimum 142,52 JPY, což představovalo denní ztrátu 1,4 procenta.

Takzvaný dolarový index, který měří výkonnost dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se vyhoupl až na 91,775 bodu, což byla nejvyšší hodnota za devět let. Později zisk zmírnil a vykazoval nárůst o zhruba 0,5 procenta na 91,507 bodu.

„Trhy už na letošní rok s dalším poklesem eura počítaly a jak teď sílí obavy o Řecko, posiluje to trend k dalšímu poklesu eura,“ řekl agentuře Reuters analytik finanční společnosti Western Union Business Solutions Joe Manimbo.

Euro oslabuje dlouhodobě

V loňském roce euro vůči dolaru oslabilo o téměř 12 procent. Dolar těží z očekávání, že americká centrální banka (Fed) v příštím roce zahájí zvyšování úrokových sazeb. Od Evropské centrální banky (ECB) se naopak očekává další uvolňování měnové politiky, což tlačí euro dolů.

Šéf ECB Mario Draghi minulý týden německému ekonomickému listu Handelsblatt řekl, že riziko, že ECB nesplní svůj úkol zajistit měnovou stabilitu, je nyní větší než před šesti měsíci. Podle analytiků tak signalizoval, že ECB je kvůli obavám z deflace připravena k radikálnějšímu uvolňování měnové politiky.


Vývoj kurzu USD/EUR za poslední dva roky:


Statistický úřad Eurostat ve středu zveřejní rychlý odhad prosincového vývoje inflace v eurozóně. Ekonomové odhadují, že spotřebitelské ceny v eurozóně v prosinci meziročně klesly o 0,1 procenta po listopadovém nárůstu o 0,3 procenta.

K poklesu eura přispívá rovněž nejistota před parlamentními volbami v Řecku. Favoritem voleb je opoziční Koalice radikální levice (SYRIZA), která se staví proti úsporným opatřením vlády spojeným s mezinárodním záchranným programem.

Německý časopis Der Spiegel o víkendu s odvoláním na zdroje z vlády uvedl, že Německo již nehodlá za každou cenu bránit odchodu Řecka z eurozóny. Podle ministra hospodářství Sigmara Gabriela nicméně německé vláda chce, aby Řecko v eurozóně zůstalo.


Čtěte také:

Pavel Páral: Euro, nebo demokracie

Německo nebude držet Řeky v eurozóně za každou cenu, bojí se tamních voleb

Euro je vůči dolaru nejníže za 4,5 roku, Draghi tlačí na další pokles

Podíl eura na světových rezervách klesl nejníže za 12 let

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web