Německý ústavní soud rozhodne o osudu eura

Euroaréna přivítá další souboj mezi dvěma měnovými kohouty: Jens Weidmann z Bundesbanky se na půdě německého ústavního soudu utká s prvním mužem eurozóny, Mariem Draghim. V sázce není nic menšího než budoucnost společné měny a ekonomické vyhlídky eurozóny.

Německo může přijmout stálý záchranný fond eurozóny ESM a fiskální pakt Evropské unie. Rozhodl tak dnes Spolkový ústavní soud v Karlsruhe. (Foto Profimedia)
12.6.2013 10:45   |  

Předmětem zkoumání ústavních soudců je totiž zřejmě nejúčinnější nástroj ECB v boji proti evropské dluhové krizi: příslib neomezených intervencí evropské centrální banky ve prospěch dluhopisů postižených členských zemí (OMT).

Draghi program představil vloni a v duchu rčení o nažraném vlkovi a přeživší koze jej také použil. Aniž ECB koupila v rámci OMT jediný dluhopis, investoři na starý kontinent nezanevřeli. Bundesbanka vytýká ECB, že supluje fiskální reformy periferie, a obává se ztrát z těchto operací, jež by padly na napjatý německý rozpočet. Draghi kontruje podstatou svého mandátu – požadavkem na stabilitu společné měny.

Slyšení končí dnes, verdikt ale bude znám spíše v horizontu týdnů až měsíců. Pokud by německý ústavní soud rozhodl proti OMT, má eurozóna problém. „V případě zamítnutí očekávám negativní reakci akciových trhů, oslabení eura a prudký nárůst výnosů vládních dluhopisů Itálie a Španělska,“ uvedl Jiří Šimara z Cyrrusu. Pravděpodobnost takového scénáře je však nízká.

„Očekávám, že německý ústavní soud fungování OMT výrazně nezkomplikuje. Nejistota ohledně finálního verdiktu však může na trhy přinést nervozitu,“ dodává Jan Bureš z Era Poštovní spořitelny.


Čtěte také:

ECB chce podpořit evropskou ekonomiku, sazby snížila na rekordní minimum

Soudci z Karlsruhe schválili ESM, mají ale podmínky

Draghi: Reformy neděláme kvůli trhům, povedou ke spravedlivější společnosti


Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Luxus netáhne, firma Michaely Bakala opět skončila ve ztrátě

Luxus netáhne, firma Michaely Bakala opět skončila ve ztrátě Fotogalerie

Hospodaření společnosti Luxury Brand Management podnikatelky Michaely Bakala, která v centru Prahy provozuje butiky s luxusním zbožím, skončilo loni ztrátou 153 milionů korun. V… více

Mobilní web