Obavy z brexitu poslaly libru na sedmileté minimum

Britská libra se dnes na devizových trzích vrátila k poklesu a vůči americkému dolaru sestoupila až na nejnižší hodnotu za posledních sedm let. Britskou měnu znovu srážejí obavy, že Británie opustí Evropskou unii. Z rostoucí nejistoty na trzích těžil japonský jen, který je v takové situaci považován za relativně bezpečnější investici.

Libra
24.2.2016 19:04   |  

Libra vůči dolaru sestoupila pod 1,39 dolaru, což je poprvé od začátku roku 2009. Později mírně zpevnila, před šestou hodinou odpolední se pohybovala kolem 1,3945 dolaru se ztrátou 0,5 procenta.

Libra za poslední tři dny přišla o zhruba tři procenta hodnoty a její výkon za celý týden by mohl být nejhorší za téměř šest let, co je nynější britský premiér David Cameron ve funkci. K propadu kurzu britské měny přispělo už na začátku týdne prohlášení londýnského starosty Borise Johnsona, který řekl, že podpoří odchod Británie z EU, protože unie podle něho ohrožuje suverenitu Británie.

Vývoj kurzu libry proti dolaru Zdroj: euroinvestor.com

Japonské měně dnes k růstu pomáhal také obnovený pokles cen ropy. Cena Brentu sestoupila pod 33 dolarů za barel v reakci na slova saúdskoarabského ministra ropného průmyslu Alího Nuajmího, který odmítl, aby jeho země snížila těžbu. Dolů tlačí ceny také zpráva o růstu zásob suroviny ve Spojených státech.

Euro k jenu dnes kleslo až na tříleté minimum zhruba 122,5 jenu. Americký dolar proti jenu sestoupil až na 111,10 jenu, což je nejníže za poslední dva týdny.

Cena ropy Brent Zdroj: euroinvestor.com


Čtěte také:

Pomohl Obamovi do Bílého domu. Teď má přesvědčit Brity, aby neopouštěli EU

Hrozí výstupní epidemie? Brexit nastarotval debaty i o czexitu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web