Rubl kvůli obavám o ruskou ekonomiku dál klesá

Ruský rubl klesl na nejnižší hodnoty v historii. Vůči dolaru oslabil na 73,5 rublu za dolar. Analytici ruské ekonomice letos prorokují pokračování loňské recese. Předběžné údaje ukazují, že loni ruské hospodářství kleslo o 3,7 procenta. Za propad mohou nízké ceny ropy, z jejíhož prodeje ruská ekonomika žije. Má-li být ruský státní rozpočet vyrovnaný, musí stát barel ropy kolem stovky dolarů.

 Ruský rubl a americký cent
6.1.2016 8:05   |  

Vládní představitelé ve snaze uklidnit obyvatele naznačili, že se situace stabilizuje. Prezident Vladimir Putin dokonce prohlásil, že to nejhorší má již Rusko za sebou. Toto tvrzení je však v mírném rozporu s prohlášením ministra hospodářství Alexeje Uljukajeva, že se Rusko musí připravit na léta levné ropy. „Vše záleží na ropě, ropě a zase ropě,“ citoval Bloomberg Olega Kuzmina, analytika moskevské pobočky Renaissance Capital.

„Současná krize nemá pevné dno,“ dodal Kuzmin. Barel ropy Brent se včera prodával za 37 dolarů. Ceny černého zlata minulý týden dál stlačilo rozhodnutí Saúdské Arábie nesnižovat produkci navzdory nízkým cenám a oznámeným úsporným opatřením.

Že krize dopadá nejhůře na běžné Rusy, ukazují nejnovější čísla. Podle vládních údajů v listopadu klesly reálné mzdy meziročně o 9,2 procenta. Jde o první propad reálných mezd od konce devadesátých let minulého století. Podle státní agentury VtsIOM si 39 procent ruských domácností nemůže dovolit koupit dostatek jídla či oblečení.

Klesající ropa dál prohlubuje špatnou situaci rublu. Za poslední rok ruská měna oslabila o 26 procent. Ještě před rokem a půl se za jeden dolar dalo pořídit jen 34 rublů, tedy méně než polovina proti současnému stavu. V roce 1993 byl rubl dokonce silnější než americká měna, když jeden dolar stál jen 0,98 rublu.


Čtěte také:

Rubl klesl na letošní minima. Siluanov: Ekonomiku čeká další těžký rok

Rusko zruší Roskosmos, pro vesmírné lety vytvoří novou organizaci

Zdeněk Pečený Autor: Zdeněk Pečený redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Komentář: Jaromír Nohavica selhává jako osobnost

Komentář: Jaromír Nohavica selhává jako osobnost

Jaromír Nohavica nikdy nezaváhal jít s davem. I když měl v průběhu let několikrát možnost upozornit na nedostatky společnosti, rozhodl se je ještě prohloubit. více

Mobilní web