Silná libra snižuje dividendy firem, britské podniky zpomalují růst

Dividendy vyplácené britskými společnostmi ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostly jen o 1,2 procenta na 25,8 miliardy liber. To je nejpomalejší růst za poslední tři roky. Vyplývá to ze zprávy UK Dividend Monitor společnosti Capita.

Dvacetilibrové bankovky
28.7.2014 6:42   |  

„Růst dividend začíná po raketovém růstu na počátku roku pokulhávat,“ uvedl ve zprávě Justin Cooper ze společnosti Capita Asset Services.

Za zpomalením je především posilující britská libra. Sedm z patnácti největších firem na londýnské burze totiž reportuje své výsledky v dolarech a to při zpětném převodu na libru sníží skutečnou dividendu. Britská libra posiluje již přes rok a druhé čtvrtletí zakončila na ceně 1,71 dolaru za libru. Během druhého kvartálu posílila o 2,6 procenta a meziročně je dražší o 12,5 procenta.

Vůči české koruně se libra již blíží hranici 35 korun. Dividendový výnos firem z indexu FTSE100 dosáhl 4,1 procenta. Nejštědřejší společností zůstává po druhé čtvrtletí v řadě banka HSBC. Tu následuje British American Tobacco, která na druhém místě vystřídala Royal Dutch Shell. První pětku doplňují farmaceutická GlaxoSmithKline a těžařská BP. Patnáct největších firem na londýnské burze, na které připadá 61 procent z objemu vyplacených dividend, své dividendy ve druhém kvartále snížily o necelé procento.

Vyplácení vyšších dividend společnostmi mimo největší patnáctku, které vyplatily o 4,4 procenta více než o rok dříve, poukazují na to, že menší společnosti více profitují z oživení britské ekonomiky. Ta by měla letos podle posledních odhadů růst o 3,1 procenta, což jí podle předpovědi EY ITEM Clubu katapultuje na pozici nejrychleji rostoucí ekonomiky zemí skupiny G7.


Čtěte také:

Londýnská City pociťuje negativa silné libry

Nákladný „brexit“: za odchod z EU by Britové zaplatili až desetinou HDP

Započítáme drogy a prostituci. Britové si HDP vylepší až o pět procent

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

U budovy kriminologického institutu v Bruselu vybuchla bomba

U budovy kriminologického institutu v Bruselu vybuchla bomba

Neznámí útočníci odpálili v noci na dnešek bombu u budovy kriminologického institutu v Bruselu. Informovala o tom místní média s tím, že v areálu vznikly značné hmotné škody. Při… více

Mobilní web