Singer: Euro před rokem 2020 mít nebudeme, Zemanova kritika nesedí | E15.cz

Singer: Euro před rokem 2020 mít nebudeme, Zemanova kritika nesedí

Singer: Euro před rokem 2020 mít nebudeme, Zemanova kritika nesedí
Miroslav Singer
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro E15
2. prosince 2014 • 17:15
Česká republika určitě nepřijme euro před rokem 2020. Guvernér České národní banky Miroslav Singer to řekl na akci, kterou dnes uspořádal týdeník Euro. Podle něj je rozhodnutí o vstupu do eurozóny nutné přijmout tři roky předem, přičemž současná vláda tak neučiní. V úvahu tak připadá až kabinet následující, který tak může učinit nejdříve v roce 2017.

Singer zároveň odmítl kritiku prezidenta Miloše Zemana, který bankovní radu obvinil, že k nedávné intervenci proti koruně přistoupila kvůli tomu, aby oddálila přijetí společné evropské měny a posílila tak vlastní moc.

Podle Singera takový argument nedává smysl, protože jeho mandát končí v roce 2016 a většiny členů bankovní rady v roce 2017, tedy dávno před případným rozhodnutím o přijetí eura.

Guvernér ČNB dále uvedl, že kondice české ekonomiky se „dramaticky zlepšuje“. K tomu podle něj přispěly právě intervence ČNB, když odvrátily hrozbu deflace a rozhýbaly domácí poptávku. Česká koruna krátce po Singerových vyjádřeních posílila na své šestitýdenní maximum až na hladinu 27,57 Kč/Eur.

Vývoj meziroční míry růstu HDP

Hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí stoupl meziročně o 2,4 procenta a mezičtvrtletně o 0,4 procenta. ČNB však přesto v listopadu snížila svůj odhad dalšího vývoje ekonomiky na 2,5 procenta v letošním i příštím roce. Ještě v předchozí červencové prognóze přitom odhadovala letošní růst HDP na 2,9 procenta a na tři procenta příští rok.

ČNB zároveň dále počítá s udržením měnového kurzu poblíž 27 Kč/Eur, dvouprocentního inflačního cíle a s pokračováním intervenčního režimu do prvního čtvrtletí 2016.

Komentátor týdeníku Euro Pavel Páral a guvernér ČNB Miroslav SingerKomentátor týdeníku Euro Pavel Páral a guvernér ČNB Miroslav SingerAutor: Martin Pinkas, Euro E15
Komentátor týdeníku Euro Pavel Páral a guvernér ČNB Miroslav Singer

Autor: urm
 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!