Slabý jüan pošle Spojené státy do recese, varuje Société Générale

Oslabující čínská měna spustí globální vlnu poklesu spotřebitelských cen, která stáhne Spojené státy do další recese. Tvrdí to alespoň analytik francouzské banky Société Générale Albert Edwards, který je podle americké televize CBNC známý svými pesimistickými předpověďmi. Širší index amerických akcií by pak prý mohl spadnout na zhruba čtvrtinu současné hodnoty.

 čínská měna Jüan
13.1.2016 18:10   |  

Edwards ve své nejnovější prognóze reagoval na nedávný pokles kurzu čínské měny, který způsobily zásahy čínské centrální banky. Devalvace, která podle zpráv z minulého týdne není ani zdaleka u konce, je podle něj výsledkem bubliny cen aktiv, uvedl Edwards. Tuto bublinu prý pomohla vytvořit americká centrální banka (Fed).

Rozsáhlý program nákupů vládních dluhopisů, kterým Fed do podzimu 2014 podporoval domácí ekonomiku, růstovému tempu největší světové ekonomiky ani příliš pomoci nemuselo, „určitě ale vyšroubovalo světové ceny aktiv do stratosféry“, uvedl analytik podle webu televizní stanice CNBC v dnešním komentáři. Pokud je toto pravda, klesne podle Edwardse širší index amerických akcií S&P 550 z nedávného vrcholu kolem 2100 bodů na pouhých 550 bodů.

Americký dolar stoupl k čínskému jüanu od začátku tohoto roku o jedno procento. Oslabování čínské měny podle pozorovatelů naznačilo, že Peking chce podpořit vývoz, neboť exportně orientovaná čínská ekonomika zřejmě zpomaluje více, než se čekalo. Levnější vývoz z Číny by však také podle některých názorů mohl mít za následek celosvětové šíření deflace, tedy poklesu cenové hladiny, napsala CNBC.

Vývoj kurzu čínské měny k americkému dolaru Zdroj: euroinvestor.com


Čtěte také:

Čína modernizuje armádu, vytvořila i protikorupční útvar

Vladan Gallistl: Čína jako rozbuška finanční krize

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web