Ukrajina se rozhodla zvýšit limit pro výběry z bankovních účtů | E15.cz

Ukrajina se rozhodla zvýšit limit pro výběry z bankovních účtů

Ukrajina se rozhodla zvýšit limit pro výběry z bankovních účtů
Ukrajinská hřivna
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: DAVID HOLT via Flickr

ČTK

Ukrajinská centrální banka se rozhodla začít zmírňovat některá omezení, jejichž cílem je stabilizace domácí měny. Zvýší například denní limit pro výběry z bankovních účtů.

Ukrajinská hřivna v únoru ztratila polovinu své hodnoty vůči dolaru. Následně se však její kurz stabilizoval poté, co centrální banka zvýšila úrokové sazby, intervenovala na devizovém trhu a zpřísnila měnovou kontrolu.

Banka dnes oznámila, že denní limit pro výběry z bankovních účtů se od čtvrtka zdvojnásobí na 300 tisíc hřiven (350 tisíc korun) z nynějších 150 tisíc hřiven. Rozhodla se rovněž zmírnit omezení týkající se nákupů zahraničních měn, které zajišťují banky pro své klienty.

Centrální banka začátkem března prudce zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu na 30 procent z předchozích 19,5 procenta. V úterý uvedla, že vzhledem k nynější stabilitě hřivny by mohla v brzké době přikročit ke snížení úroků.

Hřivna letos ztrácí přes 20 procent

Oficiální kurz ukrajinské měny se dnes pohyboval kolem 21 hřiven za dolar. Výrazně tak zpevnil oproti únoru, kdy se jeden dolar prodával za více než 30 hřiven. Od začátku roku nicméně ukrajinská měna stále ztrácí přes 20 procent, napsala agentura Reuters.

Ukrajinská ekonomika se potýká s negativními dopady povstání proruských separatistů na východě země a loňské anexe ukrajinského poloostrova Krym Ruskem.

Graphical visualization of Ukraine GDP Annual Growth Rate

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!