Ukrajinská krize srazila hřivnu na historické dno

Ukrajinská měna upadla kvůli sílícímu napětí s Ruskem do nejhorší kondice v dějinách země. Hřivna od pátku oslabila vůči dolaru o pět procent a propadla tak na svou historicky nejslabší úroveň vůči americké měně. Od počátku roku přišla hřivna už o více než 65 procent. Experti varují, že bude následovat propad o další desítky procent.

 Ukrajinská hřivna
27.8.2014 7:04   |  

„Během příštích pár měsíců hřivna oslabí o dalších pět procent. Sílící dolar vyžene ukrajinskou inflaci ke 20 procentům, což je spolu s předpokládaným desetiprocentním rozpočtovým deficitem recept na měnovou katastrofu,“ uvádí analytička Aurelija Augulytová z banky Nordea. Ukrajinci momentálně nakupují dolar za 13,6 hřivny, přitom ještě začátkem března byla americká měna k mání i za méně než devět hřiven.

Prudce slábnoucí měna zdražuje splátky zahraničních půjček i dovoz zboží. Možnosti Ukrajiny zvrátit tento trend jsou omezené. „Země podle všeho nemá dostatečné devizové rezervy na to, aby mohla propadu měny trvaleji zabránit,“ uvádí Ľuboš Mokráš z České spořitelny. Od minulého týdne platí pro místní firmy povinnost veškeré devizové příjmy ihned prodat na domácím trhu.

Země čeká na spásu zvenčí. „Pokud nepřijde rychle pomoc od Mezinárodního měnového fondu, výrazné reformy, možná i odpuštění části dluhu, pak situace směřuje k hospodářské katastrofě,“ říká Petr Sklenář z J&T Banky.


Čtěte také:

Putin jednal s Porošenkem, o výsledku oba mlčí

Na Ukrajině zajali ruské výsadkáře, prý přešli hranici omylem

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Mnichov: Střelba nemá souvislost s uprchlíky ani IS, tvrdí policie

Mnichov: Střelba nemá souvislost s uprchlíky ani IS, tvrdí policie Video

Útok, při němž v pátek v Mnichově střelec zabil devět lidí a pak sám sebe, neměl politický motiv. Na tiskové konferenci to dnes řekl mnichovský policejní ředitel Hubertus Andrä,… více

Mobilní web