Začala válka měn

11.10.2010 7:31   |  

Měnové rozpory mezi Spojenými státy a Čínou, které vyostřila evropská kritika slabého jüanu, víkendové zasedání Světové banky a Mezinárodního měnového fondu nevyřešilo. Experti se obávají, že konflikty kvůli měnám přerostou v obchodní války.

Slova o bitvě použil ve Washingtonu brazilský ministr financí Guido Montega. Vzápětí oznámil, že zvýší daňové výběry z burzovních obchodů, aby držel zpět cizí investory. „Očividně se rozšířil názor, že se měny dají použít jako politická zbraň,“ prohlásil šéf MMF Dominique Strauss-Kahn. „Pokud přejdou slova v činy, vznikne velké riziko pro globální zotavení,“ dodal.

Japonská centrální banka snížila už začátkem října klíčový úrok, protože je nespokojená s kurzem jenu. Podobně uvažují také Indie a Thajsko.

USA, které viní Peking, že hromaděním dolarů drží jüan uměle nízko, nabízejí nyní říši středu za nápravu větší vliv v MMF na úkor EU. V rezervách, tvořených zejména americkými státními dluhopisy, má Čína 2,5 bilionu dolarů.

Návrh, jak situaci s měnami řešit, chce fond předložit až v průběhu příštího roku.

Světové velmoci nevědí, jak přibrzdit oslabování měn

Žádný pokrok v globálním sporu o nastavení směnných kurzů, zato krok vpřed, pokud jde o reformu Mezinárodního měnového fondu. Takový je výsledek dvoudenního výročního zasedání fondu a Světové banky, které se konalo ve Washingtonu.

„Navzdory intenzivním konzultacím není konec napětí, pokud jde o uměle podhodnocené kurzy, zdaleka na dohled,“ shodují se komentátoři napříč tiskem.

Jejich hodnocení vychází ze skutečnosti, že se účastníci vrcholné schůzky neshodli ani na doporučení, jak obrousit hrany sporu o uměle podhodnocený jüan. Na uvolnění jeho kurzu tlačí Spojené státy, podle tamních odborníků je čínské oběživo podceněno až o čtyřicet procent. Tento fakt připravil dosud Spojené státy o miliony pracovních míst, píše agentura AP. „Americké zboží je kvůli tomu v Číně předražené, zatímco čínské v Americe levné,“ dodává stejný zdroj.

Ekonomové a finančníci navíc upozorňují, že se v příkladu Pekingu zhlédly i mnohé další státy, které vidí v devalvaci východisko ze současných hospodářských problémů. Obdobné poměry, varují experti, předcházely světové hospodářské krizi ve třicátých letech. Také tehdy se země snažily posílit oslabením měn vývozy, a zajistit si tak pracovní místa. Výsledkem byly obchodní války.

Kroky na znehodnocení svých peněz učinily například Japonsko, Brazílie a Jižní Korea. Německý státní finanční tajemník Jörg Asmussen vyjádřil nicméně naději, že se podaří najít doporučení, jak z mizerie ven. Recept by měl v průběhu příštího roku předložit Mezinárodní měnový fond.

Jediným výstupem k citlivému tématu kurzovních systémů je zatím pouze prohlášení, že členské státy obou brettonwoodských institucí prohloubí spolupráci v oblasti devizových pohybů a vypracují příslušné analýzy. Americký ministr financí Timothy Geithner současně naznačil, že by Čína, stejně jako další důležité prahové ekonomiky, mohla získat za rychlejší posílení jüanu více podílu a hlasovacích práv v Mezinárodním měnovém fondu. Bylo by to však na úkor Evropské unie, která se chce vzdát ve sboru výkonných ředitelů nanejvýš dvou křesel z osmi. Číně patří v tomto grémiu jedna židle.

Pohyb ano, průlom ne

Mezinárodní měnový fond (MMF) by měl sehrát v budoucnu silnější roli, shodli se aktéři výročního zasedání fondu a Světové banky. Aktuální posun v přestavbě MMF, o němž se jedná po vzniku skupiny G-20 v prosinci 2008, spočívá v tom, že by se ve vlivu na chod této organizace měl odrazit hospodářský výkon rozvíjejících se ekonomik, jako jsou Čína nebo Indie. Nakolik, o tom se diskutuje. Více by mělo být známo na konci října, kdy se ministři financí a guvernéři centrálních bank sejdou v Jižní Koreji. Hotovo má být do konce tohoto roku.

Autor: Igor Záruba

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web