Začala válka měn

11.10.2010 7:31   |  

Měnové rozpory mezi Spojenými státy a Čínou, které vyostřila evropská kritika slabého jüanu, víkendové zasedání Světové banky a Mezinárodního měnového fondu nevyřešilo. Experti se obávají, že konflikty kvůli měnám přerostou v obchodní války.

Slova o bitvě použil ve Washingtonu brazilský ministr financí Guido Montega. Vzápětí oznámil, že zvýší daňové výběry z burzovních obchodů, aby držel zpět cizí investory. „Očividně se rozšířil názor, že se měny dají použít jako politická zbraň,“ prohlásil šéf MMF Dominique Strauss-Kahn. „Pokud přejdou slova v činy, vznikne velké riziko pro globální zotavení,“ dodal.

Japonská centrální banka snížila už začátkem října klíčový úrok, protože je nespokojená s kurzem jenu. Podobně uvažují také Indie a Thajsko.

USA, které viní Peking, že hromaděním dolarů drží jüan uměle nízko, nabízejí nyní říši středu za nápravu větší vliv v MMF na úkor EU. V rezervách, tvořených zejména americkými státními dluhopisy, má Čína 2,5 bilionu dolarů.

Návrh, jak situaci s měnami řešit, chce fond předložit až v průběhu příštího roku.

Světové velmoci nevědí, jak přibrzdit oslabování měn

Žádný pokrok v globálním sporu o nastavení směnných kurzů, zato krok vpřed, pokud jde o reformu Mezinárodního měnového fondu. Takový je výsledek dvoudenního výročního zasedání fondu a Světové banky, které se konalo ve Washingtonu.

„Navzdory intenzivním konzultacím není konec napětí, pokud jde o uměle podhodnocené kurzy, zdaleka na dohled,“ shodují se komentátoři napříč tiskem.

Jejich hodnocení vychází ze skutečnosti, že se účastníci vrcholné schůzky neshodli ani na doporučení, jak obrousit hrany sporu o uměle podhodnocený jüan. Na uvolnění jeho kurzu tlačí Spojené státy, podle tamních odborníků je čínské oběživo podceněno až o čtyřicet procent. Tento fakt připravil dosud Spojené státy o miliony pracovních míst, píše agentura AP. „Americké zboží je kvůli tomu v Číně předražené, zatímco čínské v Americe levné,“ dodává stejný zdroj.

Ekonomové a finančníci navíc upozorňují, že se v příkladu Pekingu zhlédly i mnohé další státy, které vidí v devalvaci východisko ze současných hospodářských problémů. Obdobné poměry, varují experti, předcházely světové hospodářské krizi ve třicátých letech. Také tehdy se země snažily posílit oslabením měn vývozy, a zajistit si tak pracovní místa. Výsledkem byly obchodní války.

Kroky na znehodnocení svých peněz učinily například Japonsko, Brazílie a Jižní Korea. Německý státní finanční tajemník Jörg Asmussen vyjádřil nicméně naději, že se podaří najít doporučení, jak z mizerie ven. Recept by měl v průběhu příštího roku předložit Mezinárodní měnový fond.

Jediným výstupem k citlivému tématu kurzovních systémů je zatím pouze prohlášení, že členské státy obou brettonwoodských institucí prohloubí spolupráci v oblasti devizových pohybů a vypracují příslušné analýzy. Americký ministr financí Timothy Geithner současně naznačil, že by Čína, stejně jako další důležité prahové ekonomiky, mohla získat za rychlejší posílení jüanu více podílu a hlasovacích práv v Mezinárodním měnovém fondu. Bylo by to však na úkor Evropské unie, která se chce vzdát ve sboru výkonných ředitelů nanejvýš dvou křesel z osmi. Číně patří v tomto grémiu jedna židle.

Pohyb ano, průlom ne

Mezinárodní měnový fond (MMF) by měl sehrát v budoucnu silnější roli, shodli se aktéři výročního zasedání fondu a Světové banky. Aktuální posun v přestavbě MMF, o němž se jedná po vzniku skupiny G-20 v prosinci 2008, spočívá v tom, že by se ve vlivu na chod této organizace měl odrazit hospodářský výkon rozvíjejících se ekonomik, jako jsou Čína nebo Indie. Nakolik, o tom se diskutuje. Více by mělo být známo na konci října, kdy se ministři financí a guvernéři centrálních bank sejdou v Jižní Koreji. Hotovo má být do konce tohoto roku.

Autor: Igor Záruba

Komentáře

Čtěte také

EU odmítá jednat separátně se Skotskem kvůli brexitu

EU odmítá jednat separátně se Skotskem kvůli brexitu

Lídři Evropské unie jednoznačně odmítli jednat separátně se Skotskem, jehož premiérka Nicola Sturgeonová dnes navštívila Brusel, aby se pokusila zachránit vazby s unií i po… více

Komerční prezentace
Mobilní web