Zeman: Česku kvůli ČNB hrozí, že nepřijme euro ve výhodném kurzu

Česko by při možném přijetí eura nemuselo kvůli intervenci ČNB přijímat společnou měnu v tak výhodném kurzu, jako dříve Slovensko, řekl prezident Miloš Zeman.

 Miloš Zeman
20.4.2015 14:27   |  

„Slovákům se podařilo dosáhnout, že z původních 36 slovenských korun za euro se dostali na 30 korun, takže euro přijímali ve výhodném kurzu, a právě proto je 70 procent slovenské populace s eurem spokojeno,“ uvedl prezident.


Přečtěte si: Nastal čas stanovit termín přijetí eura, shodli se Sobotka se Zemanem


Pokud by Česko v době intervence ČNB vstoupilo do systému směnných kurzů ERM II, může mít podle Zemana poměrně značné potíže s kurzem koruny. Mechanismus sice povoluje posílení měny, toto posílení je však do jisté míry kontrolováno Evropskou komisí, uvedl.

Systém ERM II (Evropský mechanismus směnných kurzů) patří mezi maastrichtská kritéria pro přijetí eura. V systému ERM II, který je fakticky předstupněm přijetí eura, musí vstoupit každá země, která chce přijmout euro. V systému musí být nejméně dva roky před přechodem na euro. ČR zatím do systému ERM II nevstoupila.


Čtěte také:

Tomšík: Čím blíž budeme kurzu 27 korun za euro, tím spíš zakročíme

Hampl z ČNB: Zemanovy argumenty jsou nelogické a komicky chybné

Singer: Nelze očekávat, že přijetí eura přinese české ekonomice nový stimul

Ježek: Intervence ČNB růst nepodpoří. Dávno jsme měli přijmout euro

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy Fotogalerie

Internetový obchod Amazon plně zprovoznil svůj areál ve středočeské Dobrovízi. Zástupci firmy a obce Dobrovíz dnes společně přestřihli pásku u nové skladovací věže distribučního… více

Mobilní web