Zeman hodlá přesvědčit občany, že euro je dobré. Zapojit chce i Babiše

Prezidenta Miloše Zemana „zlobí“ negativní přístup Čechů k přijetí eura. Chystá proto zásadní, racionální debatu o společné evropské měně, vést ji hodlá s premiér Bohuslavem Sobotkou, ministrem financí Andrejem Babišem a členem bankovní rady ČNB Jiřím Rusnokem.

 Miloš Zeman
21.4.2015 6:35   |  

Zeman to oznámil na včerejším Žofínském fóru. Podle prezidenta kardinální otázka nezní, jestli Česko euro vůbec přijme, ale kdy se tak stane. V této souvislosti znovu kritizoval intervence České národní banky (ČNB).

Anketa

Kdy je podle vás nejlepší přijmout euro?

Do roku 2020   28% Po roce 2020   4% Nikdy   67%

V anketě hlasovalo 2500 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Jak řekl, Česká republika by kvůli nim nemusela přijímat euro v tak výhodném kurzu jako dříve Slovensko. „Slovákům se podařilo, že z původních šestatřiceti slovenských korun se dostali na třicet korun, takže euro přijímali ve výhodném kurzu, a právě proto je sedmdesát procent populace s eurem spokojeno,“ uvedl prezident.

Zeman se opět vyslovil také proti uplatňování sankcí vůči Rusku: „Rusko se cítí obklíčené a domnívá se, že má nepřátele i tam, kde je nemá,“ soudí.

Hlava státu také popsala, jak si vybírá cíle svých cest. „Politické návštěvy mají větší význam tam, kde prezident rozhoduje téměř o všem,“ řekl Zeman. Proto jsou podle něj důležité jeho cesty do takových zemí, jako jsou Kazachstán a Tádžikistán, kde již byl, nebo Ázerbájdžán, kam zavítá v září.

Zvýšit zájem o vysokoškolské studium technických oborů by podle hlavy státu mohlo zavedení školného na humanitních vysokých školách

Na Žofíně se také debatovalo o učňovském školství a nedostatku vysokoškolských absolventů techniky. Prezident je u některých technických oborů pro zavedení mistrovské zkoušky namísto maturity, která se skládá dnes.

Dalším opatřením, které by mohlo posílit zájem o tyto obory, by podle něj mohlo být zavedení školného na humanitních vysokých školách. „Je to provokativní myšlenka, a proto uvádím, že jejím autorem je Jiří Rusnok. Ne všechny provokace přicházejí ode mě,“ konstatoval v nadsázce Zeman.

Pro zavedení mistrovské zkoušky je také Hospodářská komora či Svaz průmyslu a dopravy, ministerstvo školství počítá s jejím spuštěním od roku 2019.


Čtěte také:

Tomšík: Čím blíž budeme kurzu 27 korun za euro, tím spíš zakročíme

Hampl z ČNB: Zemanovy argumenty jsou nelogické a komicky chybné

Singer: Nelze očekávat, že přijetí eura přinese české ekonomice nový stimul

Ježek: Intervence ČNB růst nepodpoří. Dávno jsme měli přijmout euro

Jana Havligerová Autor: Jana Havligerová hlavní komentátorka deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Kofola plně ovládla slovinskou Radensku, vykoupila zbylých 120 tisíc akcií

Kofola plně ovládla slovinskou Radensku, vykoupila zbylých 120 tisíc akcií E15 exkluzivně

Valná hromada slovinského výrobce minerálek Radenska schválila návrh majoritního vlastníka, nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko, na vytěsnění posledních minoritních akcionářů… více

Komerční prezentace
Mobilní web