Zimbabwe stahuje měnu z oběhu. Fakticky se nepoužívá dávno

Zimbabwský dolar se fakticky nepoužívá od roku 2009, teprve nyní ale tamní centrální banka oznámila, že měna zmizí z oběhu. „Stažení měny z oběhu se mělo udát už dávno,“ řekl guvernér John Magudya. Každý, kdo doma najde bankovky s málokdy vídanou řadou nul, se může těšit na směnný kurz pět amerických dolarů za 175 biliard zimbabwských dolarů, což je číslo s patnácti nulami.

Hyperinflace. Po roce 2008 začal zimbabwský dolar
svou hodnotu rozmělňovat tempem 98 procent denně
15.6.2015 8:23   |  

Nejvyšší nominál vydané bankovky byl ale „jen“ 100 bilionů dolarů. Pro získání svých pěti dolarů tak bude šťastlivec potřebovat do zimbabwské centrální banky donést 1750 takových bankovek.

175 biliard zimbabwských dolarů bude centrální banka měnit za pět dolarů amerických

Jihoafrická země prožívala v minulém desetiletí inflaci o těžko představitelné rychlosti 500 miliard procent ročně. Nyní ale čelí hospodářství země, které se kdysi říkalo obilnice Afriky, problémům vyspělého světa. Letos v květnu byla tamní ekonomika v deflaci 2,7 procenta.

Po faktickém konci zimbabwské měny v roce 2009 převzal nelichotivou první příčku v soutěži o nejméně hodnotnou měnu na světě vietnamský dong. Za jednu korunu se dá pořídit 897 dongů. Zdatně mu sekunduje indonéská rupie s kurzem 551 rupií za jednu korunu.


source: tradingeconomics.com


Čtěte také: Na Andělu v Praze se uskutečnil miliardový obchod s kancelářemi Finep chce v Praze na Barrandově postavit dalších 600 bytů

Zdeněk Pečený Autor: Zdeněk Pečený redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web