Fond matematika z Yale skupuje americké vládní bondy. Za desítky miliard | E15.cz

Fond matematika z Yale skupuje americké vládní bondy. Za desítky miliard

Fond matematika z Yale skupuje americké vládní bondy. Za desítky miliard
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: 401(K) 2012, Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Jaroslav Bukovský

Americký dluh má v posledních měsících nezvyklého zájemce. Dluhopisy vlády ve Washingtonu za desítky miliard dolarů skupuje letos doposud nepříliš známý hedgeový fond Element Capital. Stojí za ním absolvent matematiky na univerzitě v Yale a bývalý obchodník City a Goldman Sachs Jeffrey Talpins. V desítkách dluhopisových aukcí americké vlády od prosince loňského roku byl fond Element největším kupcem washingtonských bondů.

Podle listu The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje blízké vládě se o aktivity fondu začal zajímat dokonce i Bílý dům. Washington prý totiž rád vidí své dluhopisy ve stabilních portfoliích bank a penzijních fondů, méně nadšení už budí spekulace s vládním dluhem, která má potenciál rozkolísat výnosy bondů, a tím i potenciálně prodražit státní financování.

Zdroje listu blízké fondu uvádí, že nákupy jsou financovány půjčenými penězi a smyslem je vydělávat na malých odchylkách cen dluhopisů obchodovaných ve velkém měřítku. „Nákupy Elementu jsou obrovské,“ říká pro list nejmenovaný trader blízký jedné z dluhopisových aukcí, které se ve velkém účastnil i Element.

Zlé jazyky blízké fondu však také tvrdí, že obrovské nákupy dluhopisů fondem jsou výsledkem jeho dřívější chybné strategie sázející na brzký růst úrokových sazeb, a tím i pád ceny bondů. Element proto ve velkém dluhopisy takzvaně shortoval, spolu s tím, jak se však okamžik růstu amerických sazeb v poslední době posouvá, prý fond uzavírá pozice a nakupuje dluhopisy zpět.

Manažer fondu Talpins byl léta asistentem nositele Nobelovy ceny za ekonomii, Roberta Shillera, fond Element založil v roce 2005, a to s velkými ambicemi. Ačkoli byl tehdy běžný průměrný vklad do hedgeového fondu jeden milión dolarů, Element požadoval padesátinásobek.

Vývoj ceny desetiletých amerických vládních dluhopisů Graphical visualization of Us Government Bond 10y

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!