Norsko poprvé sahá do svého ropného fondu, snaží se oživit ekonomiku

Na norskou ekonomiku dopadá pokles cen ropy a tamní vláda zkouší hospodářství rozhýbat vyšší veřejnými výdaji. Tyto náklady mají částečně vykrýt prostředky ze suverénního fondu, kam si Norsko již dvacet let odkládá na horší časy příjmy z prodeje ropy. Vybrat má 6,7 miliardy norských korun (19,3 miliardy korun). Po celou dosavadní dobu existence fondu do něj skandinávský stát peníze jen přidával.

Ilustrační foto
5.3.2016 18:34   |  

„Nemělo by být žádným velkým překvapením, když příjmy z ropy v určitém okamžiku klesnou,“ uvedl pro agenturu Reuters náměstek ministra financí Paal Bjoernestad.

Vláda konzervativní premiérky Erny Solbergové již loni v říjnu naznačila, že brzy možná do rezerv na horší časy sáhne. Fiskální pravidla jí ale znemožňují z fondu o hodnotě 826 miliard dolarů (20,3 bilionu korun) utratit více než jeho roční výnosy očištěné o inflace. Letos mají dosáhnout čtyř procent.

Norská ekonomika loni rostla nejpomaleji od počátku finanční krize v roce 2009, za celý rok o 1,6 procenta. Míra nezaměstnanosti v zemi dosáhla desetiletého maxima 4,6 procenta.

Ve srovnání s dalšími předními ekonomikami je sice tento údaj nízký, nezaměstnanost však výrazně stoupla z 3,2 procenta v polovině roku 2014. Norsko je největším producentem plynu v západní Evropě a ekonomika země je na ropě vysoce závislá.


Čtěte také:

Norský ropný fond se zbavuje čtyř asijských firem. Ničily tropické lesy

Rozkolísané trhy uvrhly norský investiční fond do nebývalé ztráty

Autor: vaj

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web