Penzijní fondy nevydělávají

19.3.2010 8:39   |  

Přestože penzijní fondy budou zveřejňovat zhodnocení za loňský rok až za několik měsíců, z dosud dostupných údajů je již možné připisované zhodnocení odhadovat.

Dobrou zprávou je, že hospodaření všech penzijních fondů skončilo za loňský rok v kladných číslech. U většiny fondů se bude zhodnocení pohybovat mezi jedním až dvěma procenty. Předpokládané průměrné zhodnocení prostředků účastníků je 1,1 procenta. Ve srovnání s předloňským rokem sice došlo k oživení kapitálového trhu a k dosažení meziročně vyššího výnosu, avšak nižšího, než se čekalo. Penzijní fondy proto za loňský rok připíší nižší zhodnocení, než jaké bylo možné získat na spořicích účtech u bank. Jedinou útěchou pro klienty tak zůstává státní příspěvek.

Jak je to s těmi dluhy

Před časem se v tisku psalo, že „kdyby se najednou všichni klienti rozhodli svoje peníze z penzijních fondů vybrat, v systému by chybělo šest miliard“. Na základě čtvrtletních informací Asociace penzijních fondů lze dopočítat chybějící prostředky dle jednotlivých fondů. Stačí odečíst aktuální tržní hodnotu aktiv a hodnotu prostředků evidovaných ve prospěch účastníků. Výsledek je zachycen ve spodní tabulce, která porovnává stav volného kapitálu fondů na začátku roku 2009 a na jeho konci.

Kladné číslo ve druhém sloupci znamená, že k 31. březnu 2009 měl daný penzijní fond vyšší hodnotu aktiv než závazky vůči klientům. Naopak, pokud je číslo záporné, je hodnota aktiv menší než závazky. Součet záporných čísel byl v prvním čtvrtletí roku 2009 skutečně 5,925 miliardy, tedy číslo citované v tisku. Penzijní fondy však navýšily kapitál a rovněž se pozitivně projevil růstový trend na kapitálovém trhu. Ke konci roku 2009 již nebyl žádný fond v „červených číslech“. Nejvíce solventní byl Allianz PF a PF České spořitelny.

Autor je produktovým analytikem společnosti Partners

Autor: Dušan Šídlo

Komentáře

Čtěte také

Do amerického Seattlu zamíří až patnáct tramvají Inekonu

Do amerického Seattlu zamíří až patnáct tramvají Inekonu

Flotila tramvají s českým rodokmenem v americkém Seattlu se do dvou let výrazně rozroste. Tuzemský dodavatel Inekon očekává brzký podpis opce na deset až patnáct tramvají s… více

Mobilní web