Penzijní fondy nevydělávají

19.3.2010 8:39   |  

Přestože penzijní fondy budou zveřejňovat zhodnocení za loňský rok až za několik měsíců, z dosud dostupných údajů je již možné připisované zhodnocení odhadovat.

Dobrou zprávou je, že hospodaření všech penzijních fondů skončilo za loňský rok v kladných číslech. U většiny fondů se bude zhodnocení pohybovat mezi jedním až dvěma procenty. Předpokládané průměrné zhodnocení prostředků účastníků je 1,1 procenta. Ve srovnání s předloňským rokem sice došlo k oživení kapitálového trhu a k dosažení meziročně vyššího výnosu, avšak nižšího, než se čekalo. Penzijní fondy proto za loňský rok připíší nižší zhodnocení, než jaké bylo možné získat na spořicích účtech u bank. Jedinou útěchou pro klienty tak zůstává státní příspěvek.

Jak je to s těmi dluhy

Před časem se v tisku psalo, že „kdyby se najednou všichni klienti rozhodli svoje peníze z penzijních fondů vybrat, v systému by chybělo šest miliard“. Na základě čtvrtletních informací Asociace penzijních fondů lze dopočítat chybějící prostředky dle jednotlivých fondů. Stačí odečíst aktuální tržní hodnotu aktiv a hodnotu prostředků evidovaných ve prospěch účastníků. Výsledek je zachycen ve spodní tabulce, která porovnává stav volného kapitálu fondů na začátku roku 2009 a na jeho konci.

Kladné číslo ve druhém sloupci znamená, že k 31. březnu 2009 měl daný penzijní fond vyšší hodnotu aktiv než závazky vůči klientům. Naopak, pokud je číslo záporné, je hodnota aktiv menší než závazky. Součet záporných čísel byl v prvním čtvrtletí roku 2009 skutečně 5,925 miliardy, tedy číslo citované v tisku. Penzijní fondy však navýšily kapitál a rovněž se pozitivně projevil růstový trend na kapitálovém trhu. Ke konci roku 2009 již nebyl žádný fond v „červených číslech“. Nejvíce solventní byl Allianz PF a PF České spořitelny.

Autor je produktovým analytikem společnosti Partners

Autor: Dušan Šídlo

Komentáře

Čtěte také

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Přední světový provozovatel alternativní osobní přepravy Uber zaznamenal v prvním pololetí ztrátu asi 1,3 miliardy dolarů (31 miliard korun) a ve druhém čtvrtletí jeho ztrátovost… více

Mobilní web