V únoru držela v podílových fondech trumfy Asie

Nejvýkonnější podílový fond zhodnotil v únoru prostředky svých podílníků o 14,02 procenta. Více jak 10 procent vydělali v akciových podílových fondech jen ti, kteří měli vsazeno na některou z asijských ekonomik.

 ilustrační foto
5.3.2012 9:56   |  

Akciové fondy – absolutní vítězství asijských ekonomik

V únoru se do první dvacítky nejvýkonnějších akciových podílových fondů probojoval jen jeden fond, jehož prostředky nejsou investovány v některé z asijských ekonomik, jedná se o Raiffeisenbank Russland Aktien, jež svým investorům v únoru zhodnotil prostředky o 9,02 procenta, čímž si vybojoval celkovou 19. pozici. A co že vlastně bylo onou živou vodou, která v tomto roce „kropí“ asijské ekonomiky? Na vývoj akciových trhů asijských ekonomik má blahodárný vliv příliv zahraničních investic, to když se zdejší ekonomiky, po nepříjemném vývoji z loňského roku, opět těší důvěře investorů. Svou roli hraje také snížená averze vůči riziku, to jak můžeme být svědky postupného oživování americké ekonomiky, a v rámci možností stále přijatelného vývoje v eurozóně.


Čtěte také: Pravidelné investice: předplácet, či nepředplácet poplatky?


Otázkou ovšem zůstává, jak se tito investoři zachovají v době, kdy vyschne proud pozitivních informací jakými jsou například již zmíněné oživení americké ekonomiky, další ohlášený balík na podporu ekonomik v Japonsku a uklidnění situace na čínském nemovitostním trhu. Uklidnění situace na finančních trzích již tradičně nepřeje cenám zlata, nejinak tomu bylo i v únoru a nejvíce to bylo vidět na výkonnosti podílového fondu Franklin Gold and Precious Metals Fund, jež v únoru zaznamenal pokles hodnoty podílového listu o 4,52 procenta, a stal se tak nejméně výkonným akciovým podílovým fondem vůbec.

Nejvýkonnější akciové podílové fondy v měsíci únoru

Podílový fond Investiční společnost Výkonnost
WIOF China Performance Fund APS Asset Management 14,02 %
HSBC GIF Thai Equity HSBC Asset Management 12,08 %
Templeton Thailand Franklin Templeton 11,85 %
KBC Index Fund Japan KBC AM 11,02 %
ING (L) Invest Japan ING Investment Management 10,94 %

Dluhopisové podílové fondy v čele s Brazílií

Dluhopisové podílové fondy byly v únoru méně úspěšné než ty akciové, v černých číslech se pohybovalo 89 procent z nich (u akciových podílových fondů vykázalo kladné výkonnosti 94 procent podílových fondů). Nejvýkonnějším dluhopisovým podílovým fondem byl v únoru HSBC GIF Brazil Bond, který zhodnotil prostředky svých podílníků o 9,48 procenta. Byly to i výkony brazilských dluhopisů, co se přičinilo o to, že byl únor velmi úspěšný pro dluhopisové podílové fondy investující na rozvíjejících trzích, včetně těch ze střední a východní Evropy. Letošní únor se rovněž zapíše do historie skutečností, že výnosy desetiletých amerických dluhopisů nabízely nižší výnosnost, než dividendové tituly. Zatímco výnos desetiletého amerického dluhopisu činil 2 procenta p.a., průměrný dividendový výnos titulů zahrnutých v indexu S&P 500 činil 2,9 procenta. Jedná se o skutečně historickou událost, která poukazuje na „bláznivý“ vývoj na trhu s americkými dluhopisy.

Nejvýkonnější dluhopisové podílové fondy v měsíci únoru

Podílový fond Investiční společnost Výkonnost
HSBC GIF Brazil Bond HSBC Global Asset Management 9,48 %
Euro Corporate Bond Pioneer Investments 3,76 %
Euro High Yield Pioneer Investments 3,61 %
Convertible Bond Euro Zone BNP Paribas Asset Management 3,55 %
Convertible Bond Best Selection Europe BNP Paribas Asset Management 3,50 %

České korunové fondy pro konzervativní investory

Mezi českými korunovými fondy určeným konzervativním investorům opět kraloval Konzervativní fond ČP INVEST s výkonností 0,16 procenta, který měl opět šťastnou ruku při výběru krátkodobých státních či korporátních dluhopisů. I když slovo štěstí není v tomto případě na místě, Konzervativní fond ČP INVEST patří mezi nejlepší fondy ve své kategorii již několik let. Dalšími „na bedně“ byly Pioneer Sporokonto (0,14 procenta) a AXA CZK Konto (0,11 procenta).

Sledujte příspěvky z blogu Marka Mobiuse

Autor: Petr Rozkošný, šéfredaktor Penízenavíc.cz

Komentáře

Čtěte také

Evropské banky se musí slučovat, aby vydělaly, míní šéf Deutsche Bank

Evropské banky se musí slučovat, aby vydělaly, míní šéf Deutsche Bank

Evropské banky by se měly více slučovat, mohlo by to podpořit ziskovost v evropském bankovním sektoru. Prohlásil to generální ředitel německého bankovního domu Deutsche Bank John… více

Mobilní web