V únoru startuje investiční fond zaměřený na historická auta

Stojaté vody investic v Česku rozvíří alternativa pro milovníky motorů. V únoru totiž startuje první domácí investiční fond zaměřený na veterány z řad automobilů a motocyklů. Fond kvalifikovaných investorů s názvem Engine Classic Cars počítá s minimálním vkladem kolem 3,5 milionu korun a ročním výnosem mezi pěti až šesti procenty. Do roka od založení plánují zakladatelé posbírat až sto milionů korun vkladů.

Během deseti let se sázka na luxusní veterány zhodnotila o více než 450 procent
3.12.2014 7:14   |  

„Registrovali jsme zájem od investorů, proto jsme přišli s tímto fondem. Plnit jej budeme nákupy v aukcích, na veletrzích, ale zejména prostřednictvím sítě kontaktů mezi sběrateli napříč Evropou,“ uvádí Radek Pokorný ze společnosti Engine Prague, která fond spolu s finančníky z BH Securities a Avantu rozjíždí.

Jádrem fondu se mají stát automobily z druhé poloviny dvacátého století. Vedle dražších sběratelských ikon zacílí fond i na takzvané youngtimery, tedy mladší a relativně levná auta dostupná i za několik tisícovek eur.

V majetku fondu by se mohlo objevit například BMW 2002 Turbo ze sbírek zakladatelů, sběratelský kousek ceněný znalci na částku kolem půldruhého milionu korun. „Investoři se stanou součástí unikátního společenství sběratelů a fanoušků tohoto tradičního odvětví,“ dodává Pokorný.

Ve světě jsou automobiloví veteráni oblíbenou i výnosnou investicí. Podle indexu Knight Frank Luxury Investment, sdružujícího devět druhů alternativních investic, uměním počínaje a hodinkami konče, vydělala právě klasická auta investorům nejvíce. Během deseti let se sázka na luxusní veterány zhodnotila o více než 450 procent.


Čtěte také:

V Kopřivnici vzniká pro americké muzeum kopie unikátního auta Dymaxion

Historické Ferrari prolomilo dražební rekord, ceny veteránů raketově rostou

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Nejstarším žijícím člověkem je patrně Indonésan, který tvrdí, že je mu 145 let. Podle údajů na jeho občanském průkazu se narodil 31. prosince 1870 a místní úřady toto datum… více

Mobilní web