AIG prodá akcie AIA, aby splatila pomoc státu | E15.cz

AIG prodá akcie AIA, aby splatila pomoc státu

AIG prodá akcie AIA, aby splatila pomoc státu
AIG
• 
ZDROJ: e15

ČTK
sal

Americký pojišťovací ústav American International Group (AIG) se chystá prodat podíl ve své asijské součásti AIA Group. Získat za něj chce kolem šesti miliard dolarů (asi 112,2 miliardy korun) a peníze použít na splacení státní pomoci. Tu pojišťovna dostala za finanční krize.

AIG podle agentury Reuters nabízí k prodeji asi 1,7 miliardy akcií, a to v ceně od 27,15 až 27,50 hongkongského dolaru. To je proti páteční ceně na burze v Hongkongu sleva až o sedm procent. Burza v reakci na plán prodeje obchodování s akciemi dnes pozastavila.

Pojišťovna v oznámení pro burzu jen uvedla, že chce akcie prodat institucionálním investorům. Žádnou částku, kterou hodlá z prodeje získat, ale nesdělila.

Podle Kennetha Yue, analytika společnosti CCB International Securities, AIG prodej správně načasovala. „Pokud se podíváte na téměř 40 procentní obchodní růst AIA v loňském roce, myslím, že už vystoupali na vrchol,“ uvedl.

Americké ministerstvo financí v roce 2008 poskytlo AIG masivní finanční pomoc v objemu 182 miliard dolarů (asi 3,4 bilionu korun). Za to v pojišťovně získalo podíl kolem 77 procent. AIG má v součásti AIA Group asi třetinový podíl, jehož hodnota se pohybuje kolem 15 miliard dolarů.

Autor: ČTK, sal
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!