AIG získá prostřednictvím IPO dceřiné firmy miliardy dolarů

25.10.2010 8:00   |  

Asijské fondy, hongkongští magnáti a drobní investoři pravděpodobně pomohou americké pojišťovací skupině AIG získat za primární úpis akcií její asijské dcery AIA až 20,5 miliardy dolarů.

Výnos z primárního úpisu akcií AIA by mohl být největší v dějinách hongkongské burzy. AIG může pomoci splatit americké centrální bance celou dvacetimiliardovou půjčku, kterou od Fedu obdržela na vrcholu finanční krize na sklonku roku 2008.

Unikátní na úspěšném IPO je mix velkých a malých investorů. Velké státní fondy z Kuvajtu, Číny či Malajsie se seřadily po boku hongkongských realitních magnátů, manažerů nadnárodních fondů či agresivních drobných investorů.

Zatím AIA získala 17,85 miliardy dolarů poté, co byly akcie oceněny při horní hranici indikovaného rozpětí. Očekává se, že po začátku veřejného obchodování 29. října AIG nabídne investorům další akcie (takzvané greenshoe opce). Pokud se tak stane, výnos z primárního úpisu se vyšplhá na 20,5 miliardy dolarů. Stal by se tak třetím největším IPO na světě, hned po čínských bankách AgBank a Industrial and Commercial Bank.

AIG si zatím v AIA ponechá 41,6 procenta akcií, pokud dojde k uplatnění opcí a prodeji dalších akcií, její podíl klesne zhruba na 33 procent.

AIG se na jaře pokoušela AIA prodat britské pojišťovně Prudential, ale obchod se nakonec nezdařil. Prudential v červnu nabídku nakonec odmítla s tím, že cena 35,5 miliardy dolarů je příliš vysoká. Nynější primární úpis AIA ocenil na 30,5 miliardy dolarů.

AIA je největší životní pojišťovnou v Asii více než s 23 miliony pojistek a 300 tisíci agenty. Podle analytiků ji nyní čeká nesnadná expanze v Číně, kde dominují domácí pojišťovny a trh zaplavují zahraniční konkurenti.

Úpis vedlo jedenáct bank, včetně Goldman Sachs, Morgan Stanley, Deutsche Bank či Citigroup. Banky si na upisovacích poplatcích rozdělí 400 milionů dolarů.

Londýn


Zahraniční akcie online sledujte ZDE.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy Fotogalerie

Internetový obchod Amazon plně zprovoznil svůj areál ve středočeské Dobrovízi. Zástupci firmy a obce Dobrovíz dnes společně přestřihli pásku u nové skladovací věže distribučního… více

Mobilní web