Akcie padaly i bez růstu amerických úrokových sazeb | E15.cz

Akcie padaly i bez růstu amerických úrokových sazeb

Akcie padaly i bez růstu amerických úrokových sazeb
Burza v New Yorku
• 
ZDROJ: MarshalIN20 via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Zdeněk Pečený

Americká centrální banka (Fed) se v obavě o nestabilitu finančních trhů na sklonku minulého týdne rozhodla dlouho očekávané zvýšení úrokových sazeb odložit. Fed se prostřednictvím šéfky Janet Yellenové podělil o své obavy z volatility finančních trhů, a proto dal růst základní úrokové sazby prozatím k ledu.

Pátek ale ukázal, že i toto rozhodnutí poslalo trhy strmě dolů. Sazby nestouply, a přesto se akcie začaly výrazně propadat. Ty páteční výprodej odskákaly nejvíce. Dluhopisům a komoditám se vedlo o něco lépe.

Na dotaz, zda Fed bude vyčkávat až na projevy vlivů zpomalení Číny, což byla jeho největší obava, šéfka Fedu odvětila, že valná většina hlasujících členů Fedu stále očekává, že ke zvýšení úrokových sazeb dojde v letošním roce. Zmínila, že nelze vyloučit růst sazeb už na příštím, říjnovém zasedání.

„Ovšem rozhodnutí o sazbách lze s větší pravděpodobností čekat až na prosinec, kdy součástí bude i tisková konference,“ myslí si Michal Brožka, analytik Raiffeisenbank. Podobný názor má i Petr Krpata, měnový stratég z ING Bank.

Holubičí tón trhy nepotěšil

„Holubičí tón Fedu, který obvykle prospívá rizikovým aktivům, tentokrát trhy tak úplně nepotěšil. Vyznění zasedání Fedu se nese v obavách z globálního vývoje. Bohužel se jedná o prodlužování nejistoty z toho, k čemu vlastně růst úrokových sazeb povede,“ říká Brožka.

Z evropských trhů dopadl nejhůře německý DAX, který přišel o více než tři procenta. Francouzský CAC odepsal 2,6 a londýnský FTSE 100 „jen“ 1,3 procenta. Pražská burza se nevyhnula osudu zbytku světa a skončila v minusu 2,6 procenta. Americké indexy Dow Jones a S&P 500 přišly o 1,7, respektive o 1,6 procenta.

Americká centrální banka zvýší sazbu do konce roku, myslí si analytici

Analytici poukazují na to, že ekonomické prostředí, v němž má Fed pocit, že nemůže zvyšovat sazby z krizových úrovní, nesvědčí takovému růstu zisků, který by dokázal akcie táhnout výše. Ceny akcií indexu S&P 500 jsou nyní v poměru k firemním ziskům nad desetiletým průměrem.

Žádaným vládním dluhopisům se v závěru týdne naopak dařilo. Již ve čtvrtek propadly výnosy (a vzrostla cena) amerických obligací a v pátek se k tomuto trendu přidala Evropa, kde výnosy spadaly plošně. Dolar vůči euru mírně oslabil, část ztrát ale rychle umazal. Podle analytiků je do budoucna nadále prostor pro další posilování dolaru, i když asi nebude takové, jak se původně očekávalo. K tomu prý přispěje obnovení chuti obchodníků k rizikovějším transakcím.

Jan Vejmělek: Fed by měl dolar podpořit

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!