Akcie v USA ve čtvrtek po zprávě o HDP silně rostly, dolar stoupl | E15.cz

Akcie v USA ve čtvrtek po zprávě o HDP silně rostly, dolar stoupl

Akcie v USA ve čtvrtek po zprávě o HDP silně rostly, dolar stoupl
Makléři
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek výrazně posílily a za poslední dva dny si připsaly nejvyšší dvoudenní procentní zisk od finanční krize. Náladu na burze zlepšila zpráva o vývoji hrubého domácího produktu za druhé čtvrtletí a náznaky toho, že centrální banka USA (Fed) zřejmě v září úrokové sazby nezvýší.

Index Dow Jones ve čtvrtek stoupl o 2,27 procenta na 16.654,77 bodu, když za poslední dvě seance vzrostl o 6,3 procenta, nejvíce od roku 2008. Širší index Standard & Poor's 500 posílil o 2,43 procenta na 1987,66 bodu a index technologického trhu Nasdaq o 2,45 procenta na 4812,71 bodu. Za poslední dva dny S&P vzrostl o 6,4 procenta a Nasdaq o 6,8 procenta. U obou indexů to byl nejvyšší dvoudenní růst od roku 2009.

„Nejhorší je pravděpodobně za námi, bude to ale trvat chvíli, než se dostaneme zpátky do normálního stavu, a můžeme ještě vidět určitá rizika poklesu,“ komentoval zprávu hlavní ekonom firmy Raymond James Scott Brown.

Díky čtvrtečním ziskům S&P smazal zhruba polovinu ztrát, které utrpěl za posledních šest seancí kvůli obavám ze zpomalení růstu v Číně. Propad trhu se zastavil ve středu poté, co prezident newyorského Fedu William Dudley naznačil, že zvýšení úroků v září je méně pravděpodobné.

Čtvrteční statistika ukázala, že americká ekonomika vzrostla ve druhém čtvrtletí o 3,7 procenta, tedy mnohem rychleji než ukazoval předběžný údaj. Ten počítal s růstem jen 2,3 procenta.

Všech deset hlavních sektorů z indexu S&P výrazně posílilo. Nejlépe si vedl index energetických firem, který stoupl o 4,9 procenta. Energetické firmy tak reagovaly na růst cen ropy o více než devět procent. Akcie Applu vzrostly o 2,94 procenta. Firma pozvala novináře na prezentaci, která se má konat 9. září. Očekává se, že zde představí nový telefon.

Americký dolar třetí seanci za sebou posiloval díky údajům o HDP a růstu globálních akciových trhů. V závěru obchodování euro vůči dolaru oslabilo o 0,4 procenta na 1,1270 USD. Dolar k jenu stoupl o 0,6 procenta na 120,60 JPY a ke koši předních světových měn dolar posílil o 0,5 procenta na 95,589 bodu, napsala agentura Reuters.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!