Analytik: Pokud se Trump stane prezidentem, akcie spadnou o 50 procent

Pokud se miliardář Donald Trump stane příštím prezidentem Spojených států, klesnou tamní akciové trhy o 50 procent. Předpovídá to analytik společnosti Wedbush Ian Winer. Opírá se přitom o analýzu následků Trumpových hospodářských opatření, která by jako případný šéf Bílého domu uskutečnil.

Donald Trump
16.3.2016 15:38   |  

Winer se zabýval Trumpovým návrhem snížit daně velkým firmám a Američanům s nejvyššími příjmy. Tato opatření by podle různých zdrojů snížila příjmy státu v průběhu deseti let o zhruba deset bilionů dolarů. Republikánský kandidát rovněž slíbil zvýšit výdaje na armádu a posílit infrastrukturu, což by mohlo mít za výsledek vyšší výdaje a zřejmě výrazné zvýšení rozpočtového deficitu.


Přečtěte si komentář The New York Times: Co bude po volbách?


Pokud jde o jeden z Trumpových zřejmě nejznámějších návrhů, totiž o slibovanou masovou deportaci přistěhovalců, kteří nemají potřebná povolení, její provedení by bylo nejen velmi drahé, ale také by podstatně omezilo nabídku pracovní síly, myslí si Winer.

Nakonec se analytik zabýval návrhem na uvalení cel na dovoz z Číny, Mexika a dalších zemí. Takový plán by podle něj vedl ke zdražování, což by dolehlo na chudší Američany.

Pokud projdou všechny návrhy

Za takové situace - tedy horších veřejných financí, nedostatku levné pracovní síly a nedostatku levného zboží - by se ochota investorů platit za akcie firem zařazených do burzovního indexu S&P 500 podle něj radikálně snížila. Kdyby byla schválena všechna navrhovaná opatření, mohl by poměr mezi tržní cenou akcie a ziskem na akcii (P/E) u firem z tohoto indexu klesnout až na hodnotu 11. Pro srovnání - v současné době je tato hodnota kolem 22.

Hodnota P/E je jedním z hlavních vodítek, která investoři při oceňování akcií sledují. Vyjadřuje, kolikrát vyšší je aktuální tržní cena akcie k očekávanému ročnímu zisku na akcii. Snížení tohoto ukazatele by tudíž znamenalo pokles amerických akcií asi o 50 procent, citovala z Winerových závěrů finanční televize CBNC.


Čtěte také:

Trump a Clintonová v úterních primárkách potvrdili roli favoritů

Trump: Nominaci mám jistou. Jestli mi ji nedají, vypuknou nepokoje

Odpůrci narušili další Trumpův volební mítink, tentokráte v Missouri

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web