Buffettův rekord: dvoumiliardová ztráta za 24 hodin

Návod na to, jak přijít za 24 hodin o dvě miliardy dolarů, názorně ukázal tento týden legendární investor Warren Buffett. Během zámořské výsledkové sezóny totiž některé firmy z jeho portfolia zveřejnily tak špatné výsledky, že jejich akcie na burzách během pár okamžiků silně propadly. Buffettovo impérium Berkshire Hathaway doplatilo především na své velké sázky na limonády i někdejší slavná jména ze světa technologií.

Warren Buffett
23.10.2014 12:55   |  

Dvě velké Buffettovy bolístky se jmenují IBM a Coca-Cola. Poté, co šéfové technologického obra ohlásili slabé zisky, ztráty z dříve slibné výroby čipů a ne zrovna oslnivé vyhlídky, odměnili je investoři masivním výprodejem akcií. IBM tak během pár vteřin přišlo o sedm procent, a hodnota celé firmy na burze tak propadla o takřka 12 miliard dolarů.

IBM přitom patří mezi hlavní Buffettovy investiční sázky. Ve firmě drží na 70 milionů akcií, které jej svým propadem připravily bezmála o miliardu dolarů. Od počátku roku připravila Buffetta sázka na IBM dokonce takřka o dvojnásobek.

Další rána pak na sebe nenechala dlouho čekat. Akcie nápojového giganta přišly v úterý o šest procent na letošní minimum poté, co firma svými výsledky nedokázala naplnit očekávání trhu.

Akcie IBM za poslední rok

Hřebíčkem do burzovní rakve se stalo očekávání limonádových manažerů, že lépe nebude ani v příštím roce. Zatímco tak ještě v pondělí večer měl Buffettův podíl v Coca-Cole hodnotu bezmála 17,5 miliardy dolarů, aktuálně je to jen něco málo přes 16 miliard.

Letošek je na Buffettovy přešlapy poměrně bohatý. Doslova tragická se ukázala jeho investice do britského řetězce Tesco. Jeho akcie během letošního roku pod dojmy chřadnoucího byznysu propadly takřka o polovinu. Investiční skóre Buffettovi naopak vylepšuje sázka na americkou banku Wells Fargo, jejíž akcie letos posílily o víc jak 11 procent.

Akcie Coca-Coly v posledních 12 měsících


Čtěte také:

IBM předá Globalfoundries divizi polovodičů, zaplatí jí za to

Coca-Cola expanduje v energetických nápojích. Koupila podíl Monsteru

Forbes: Nejbohatším Američanem zůstává Bill Gates

Obří padák pro bývalého šéfa Tesca platí, problémům firmy navzdory

Autor: buk

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web