Burza v Rijádu se otevírá cizině

Světovým burziánům se napřesrok otevřou další dveře. Svůj akciový parket zahraničním investorům zpřístupní saúdskoarabský Rijád. Doposud uzavřená aréna spekulantů z řad místních ropných a realitních šejků přivítá první hráče zvenčí podle všeho již během prvního pololetí příštího roku.

 Rijád, Saúdská Arábie
24.7.2014 6:33   |  

Investoři naskočí do slibně rozjetého rychlíku. I bez cizích peněz totiž akcie na zdejší burze letos podražily takřka o pětinu. Růstová story trhu má svého mocného sponzora. Vláda v Rijádu totiž investicemi do ekonomiky nikterak neskrblí.

„Zdejší trh je mnohem větší i aktivnější než burzy v Kataru nebo Dubaji, navíc je daleko lépe diverzifikován,“ říká fondový manažer Akber Chán z katarské investiční skupiny Al Rayan. Parket v Rijádu je domovem 160 akciových emisí a dosahuje denního obratu kolem 2,5 miliardy dolarů. „Růstu akcií pomáhají obrovské vládní investice do dopravní i občanské infrastruktury,“ doplňuje Chán. Trhy se vezou spolu s celou ekonomikou. I díky vládním petrodolarům rostla země v posledních několika letech v průměru o více než pět procent.

Na saúdskoarabský parket dosáhnou i investoři v Česku, velký byznys ale domácí brokeři neočekávají. „Potenciálním zájemcům bude patrně možné přístup na rijádskou burzu zajistit, větší význam ale otevření zdejšího trhu nepřikládáme. Chybí zde výraznější investiční příběh a samotné otevření zahraničním investorům podle našeho mínění nestačí,“ uvádí Petr Hlinomaz za domácího obchodníka BH Securities.

Experti varují zejména před nedostatečnou informační povinností obchodovaných firem, stejně jako nevypočitatelným přístupem vlády k ekonomice. „V dlouhodobém horizontu zřejmě vláda své dotace omezí, firmy tak přijdou o zdroj svých extrémně vysokých marží,“ uvádí stratég firmy Schroder Investment Allan Conway. Na burzu se také nedostane jen tak někdo. Takzvaní kvalifikovaní zahraniční investoři budou podle předběžných návrhů muset operovat s alespoň pěti miliardami dolarů aktiv ve správě a mít za sebou minimálně pětiletou obchodní historii.


Čtěte také:

Arabské jaro obere ekonomiky regionu o 35 procent

Saúdská Arábie rozmístila kolem hranic s Irákem 30 tisíc vojáků

Vítkovice sahají po obří zakázce v Saúdské Arábii, vybaví novou ocelárnu

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web