Burzy v Číně za jediný den propadly o pětiletý výkon české ekonomiky

Čínské akcie zažily největší katastrofu od února 2007. Během jediného obchodního dne ztratily obě hlavní akciové burzy za velkou zdí dohromady v přepočtu kolem 17 bilionů korun ze svých pátečních hodnot, tedy takřka pětiletý výstup české ekonomiky. Tak masivní propad důvěry v čínský trh nezažil Peking po celou dobu trvání globální finanční krize.

 ilustrační foto, burza, makléř, akcie,
27.7.2015 11:47   |  

Osmiprocentní eroze burzy zároveň zpochybnila účinnost nedávných opatření centrální vlády, která měla podpořit růst cen čínských akcií a zastavit odliv kapitálu ze země.

Akcie ostře zareagovaly na zprávu, že zisky čínských průmyslových výrobců v minulém měsíci propadly o tři desetiny procenta. Byl to přitom právě očekávaný růst firemních zisků, který v posledních měsících hnal akcie o desítky procent vzhůru. Experti připomínají, že obrázek investorů o Číně je stále příliš růžový. Nedávno tak například analytici japonské banky Nomura odhadli, že růst ziskovosti čínských firem v příštím roce takřka o třetinu zpomalí.

Dvoutýdenní sešup

Čínské akcie během dvou dnů přišly o většinu z osmnáctiprocentního růstového skoku vyvolaného zásahem čínských autorit. Ty od počátku července podstatně omezily možnosti prodeje akcií vlastníkům alespoň pětiprocentního podílu ve firmě, o navýšení poptávky po čínských akciích se zároveň postaraly státní nákupy financované centrální bankou. Trh nyní navíc spekuluje o tom, že vláda může neúspěšná stimulační opatření stáhnout, a prohloubit tak akciovou skepsi.

Obchodníci s akciemi v Číně totiž odhadují, že státní fond China Securities Financial utratil v posledních týdnech na nákupech tamních akciových titulů několik stovek miliard juanů s cílem podpořit tamní akciový trh.

„I přes masivní státní podporu však denní zobchodovaný objem na burzách v kontinentální Číně dosahoval pouhých 1,2 bilionu juanů, před červnovým propadem tamního akciového trhu to přitom byl takřka dvojnásobek. To naznačuje, že velká část investorů není v dlouhodobějším horizontu přesvědčena o pozitivním dopadu vládních opatření na tamní trh,“ soudí Tomáš Spousta z Fio banky.

„Poslední data ukazují, že probudit ekonomiku z netečnosti může trvat podstatně déle, než jsme mysleli,“ uvádí analytik China Investment Securities Sü Siao-jü.


Čtěte také:

Čína se snaží zastavit pád, akcionáři s podílem přes pět procent nesmějí prodávat akcie

Přefouknutá bublina: Čínské akcie prudce vzrostly, americké jsou na rekordu

Čínské banky půjčily vládě na záchranu akcií

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web