Cantrální bankéři celého světa budou uklidňovat trhy | E15.cz

Cantrální bankéři celého světa budou uklidňovat trhy

Cantrální bankéři celého světa budou uklidňovat trhy
Dolary
• 
22. srpna 2011 • 14:56
Zdeněk Pečený
Obavy o růst globální ekonomiky jsou zpátky na stole. Nejočekávanější událostí týdne však je schůzka centrální bankéřů v americkém Jackson Hole.

Na konci týdne se v Jackson Hole v americkém státě Wyoming sejdou přední centrální bankéři světa a investoři budou netrpělivě očekávat výstup z jejich jednání, který by měl zastavit aktuální bouři probíhající na finančních trzích.

Asi by bylo příliš čekat, že šéf amerického FEDu Ben Bernanke oznámí třetí kolo takzvaného kvantitativního uvolňování. V každém případě minulý rok na stejném místě poprvé naznačil druhou vlnu nákupu státních dluhopisů a dalších aktiv s cílem oživit skomírající ekonomiku.

Tento týden jsou očekávána také revidovaná data hospodářského růstu za druhé čtvrtletí ve Velké Británii a Spojených státech.

Nedávné průzkumy tržního sentimentu a indikátory podnikatelské aktivity ukazují na značné zpomalení růstu. Revidovaný růst amerického HDP, který bude zveřejněn v pátek, bude nejspíše reflektovat toto očekávané zpomalení. Citigroup minulý týden již poněkolikáté za letošní rok snížila očekávaný růst největší ekonomiky světa v letošním roce na pouhých 1,6 procenta.

Konsenzus analytiků nyní očekává čtvrtletní růst amerického hospodářství o 1,1 procenta, proti původním 1,3 procenta. „Snižování zadluženosti domácností a veřejného sektoru bude zpomalovat ekonomiku dalších několik let,“ uvedl pro deník Financial Times Rob Carney z ING, který věří, že roční růst ekonomiky o maximálně 2,5 procenta ročně by měl být novým dlouhodobým cílem Spojených států. V pátek se očekává další aktualizování růstu britské ekonomiky ve druhém letošním kvartále. Mezičtvrtletní růst by měl zůstat na 0,2 procenta.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!