Čína přestala vydávat nové akcie. Snaží se stabilizovat trh

Čína se rozhodla pozastavit vydávání nových akcií a založit fond pro stabilizaci akciového trhu. Reaguje tak na rozsáhlý výprodej akcií v posledních třech týdnech. Čínské akcie během tohoto týdne oslabily o více než deset procent a od poloviny června jejich ztráta dosáhla téměř 30 procent. Nová opatření podle listu The Wall Street Journal odrážejí rostoucí obavy čínské vlády, že panika na akciovém trhu by se mohla rozšířit i do dalších částí čínské ekonomiky.

 Budova burzy v Šanghaji
5.7.2015 9:08   |  

Přední čínské makléřské společnosti v sobotu slíbily, že nakoupí z vlastních prostředků akcie v hodnotě nejméně 120 miliard jüanů (téměř půl bilionu korun), aby pomohly akciový trh stabilizovat.

Peking již dříve ve snaze o podporu akciového trhu učinil řadu opatření, včetně snížení úrokových sazeb. Pokles cen akcií se mu však zatím nepodařilo zastavit. Index CSI300, který zahrnuje tři sta největších firem obchodovaných v Šanghaji a Šen-čenu, se v pátek propadl o 5,4 procenta a za celý týden ztratil 10,4 procenta.


Přečtěte si: Čínské akcie zažily největší šok od krize. Investoři přišli o biliony korun


Čínská komise pro regulaci akciových trhů (CSRC) v pátek oznámila, že začala vyšetřovat podezření na manipulace na čínském akciovém trhu. Podle listu China Daily komise vyšetřuje investory spekulující na pokles cen akcií.

Výprodej na trhu odstartoval poté, co se ceny čínských akcií v období od listopadu do poloviny června více než zdvojnásobily. Za tímto růstem stáli podle agentury Reuters drobní investoři využívající k nákupům akcií vypůjčené peníze.

Čínská ekonomika se nyní potýká se slábnoucím růstem. Loni hrubý domácí produkt stoupl o 7,4 procenta, což bylo nejpomalejší tempo za posledních 24 let. Růst druhé největší ekonomiky světa tak poprvé od roku 1998 zaostal za vládním cílem, který počítal s růstem 7,5 procenta. Letos se navíc počítá s dalším zpomalením růstu.


Čtěte také:

Asijské akcie kvůli Řecku prudce klesají, euro výrazně ztrácí

Přefouknutá bublina. Čínské akcie prudce vzrostly, americké jsou na rekordu

Na čínských burzách obchodují i uklízečky. Experti čekají brzký pád

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Školství podle IS: Děti se učí zacházet se zbraněmi a donáší na záškoláky

Školství podle IS: Děti se učí zacházet se zbraněmi a donáší na záškoláky

Radikální organizace Islámský stát (IS) vybojovala v roce 2012 velké části území východosyrské provincie Dajr az-Zaur a postupně tam přebudovala školský systém. Podle materiálu,… více

Mobilní web