Čínské akcie dnes smazaly většinu ztrát, za srpen odepsaly 12 procent | E15.cz

Čínské akcie dnes smazaly většinu ztrát, za srpen odepsaly 12 procent

Čínské akcie dnes smazaly většinu ztrát, za srpen odepsaly 12 procent
Burza v Hongkongu
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Čínské akciové trhy zahájily dnešní obchodování výrazným propadem, většinu ztrát se později smazaly a jeden ze dvou hlavních indexů dokonce skončil v zisku. Celý srpen je ale pro akcie velmi nepříznivý. Na ostatních burzách v Asii dnes ceny rovněž většinou klesaly, i když trh se snažil zužitkovat nová podpůrná opatření, ke kterým sáhly úřady v Číně.

Index CSI300, který zahrnuje největší firmy obchodované na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, den přidal 0,73 procenta na 3366,54 bodu. Hlavní index šanghajské akciové burzy Shanghai Composite nicméně o 0,82 procenta klesl a uzavřel na 3205,99 bodu.

Za celý měsíc oba indexy odepsaly zhruba 12 procent, a zaznamenaly tak třetí měsíční ztrátu v řadě. Od poloviny června ztratily oba indexy asi 40 procent hodnoty, a to i přes opakovaná bezpříkladná opatření čínské vlády na podporu trhu.

Burzy dnes reagovaly na nová opatření regulačních orgánů proti spekulantům, kteří podle Pekingu za propad akciových trhů od poloviny června mohou. Podle ředitele makléřské společnosti Shenwan Hongyuan Securities Gerryho Alfonsa se dnešní pokles dal očekávat, protože někteří investoři se rozhodli vybrat zisky po zotavování trhu v předešlých dvou obchodních dnech. Se zásadnějšími rozhodnutími ale podle něj čekají na úterní zprávu čínských úřadů o srpnové aktivitě v čínském zpracovatelském sektoru.

Padaly i další burzy v Asii

Oba hlavní čínské akciové indexy ztrácely dnes v jednu chvíli přes čtyři procenta a táhly dolů i další burzy v Asii. Dolů zamířily akcie makléřských firem v čele se společností CITIC Securities, což byla patrně reakce na zprávy, že čtyři její vedoucí pracovníci se podle oficiální tiskové agentury Nová Čína přiznali k obchodování s využitím neveřejných informací. Jedna z největších čínských makléřských firem CITIC Securities se do hledáčku vyšetřovatelů dostala v rámci nejnovějších kroků regulátorů proti podezřelým tržním praktikám.

Klesaly ale burzy i jinde v Asii. Index tokijské burzy Nikkei 225 následkem vybírání zisků odepsal 1,28 procenta na 18.890,48 bodu. Za celý měsíc ztratil přes osm procent, což je jeho největší měsíční pokles od loňského ledna. Hongkongský index Hang Seng po počátečních mírnějších ztrátách zakončil dnešní obchodování se ziskem 0,27 procenta na 21.670,58 bodu. Za celý měsíc ale odepsal 12 procent a zaznamenal nejhorší výsledek od září 2011.

Regionální akciový index MSCI pro oblast Asie a Tichomoří bez zahrnutí Japonska dnes odepsal 0,4 procenta a byl na cestě k nejhoršímu měsíčnímu výsledku od května 2012.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!